Za zmínku stojí i skutečnost, že v tomto prostoru nevystavuje poprvé, se svou tvorbou se sem totiž vrací po šesti letech, takže vnímavý návštěvník může posoudit i jeho výtvarný posun.

Zdeněk Chmelař dostal po skončení studií příležitost k uplatnění v Německu, odkud se nyní, po osmi letech, navrací s rodinou do jihočeského Boršova, i když pracovně je stále ještě ukotven v zahraničí. Pracuje s kamenem, se dřevem, s kovem, ale i s dalšími netradičními materiály. Přes své mládí má na kontě řadu výstav samostatných i společných a účast na několika sochařských sympoziích jak v České republice, tak v Německu.

A pochlubit se může i realizacemi ve veřejných prostorách opětně na obou stranách hranice. Podle odborníků právě odchod do zahraničí a odtržení od českého akademického zázemí i fakt, že se nevyhledával zařazení do žádné výtvarné skupiny, znamenaly pro Chmelaře jeho osobité a nezávislé vnitřní umělecké zrání. Náměty pro svá díla čerpá především v přírodě, jejíž majestátnosti a nadčasovosti mu pomáhají nacházet hloubku výrazu i podstaty.

Zvláště zajímavá je pak jeho fascinace fenoménem schránky, obalu, který však se skrytým jádrem jakéhosi poznání a pravdy vytváří zjevnou jednotu.
Výstava Zdeňka Chmelaře potrvá do 21. května.