Jaké bylo gay a lesbické hnutí z pohledu historie?
České Budějovice - Jakými peripetiemi procházela a prochází předpojatě vnímaná menšina za zrovnoprávněním, vlastní identitou a znovu nalezenou důstojností, přibližuje do tohoto pátku putovní výstava Historie gay a lesbického hnutí v České republice.
Čtrnáct panelů umístěných do prostor Jihočeské vědecké knihovny informuje o prvotních zmínkách homoerotických motivů v antických bájích, připomíná odsouzení homosexuality s příchodem křesťanství, zmiňuje otevření tématu lásky mezi muži v období renesance a rozšíření tématu až teprve s Winckelmannovým znovuobjevením antiky. Za nejhorší období jsou považována léta po roce 1933, zejména pak nacistické pronásledování, vyšetřování, věznění a odvlečení desetitisíců homosexuálů do koncentračních táborů, kde byli všichni označeni růžovým trojúhelníkem a následně podrobováni medicínským pokusům, kastracím, mučení…
Samostatné části jsou věnované vývoji trestních postihů proti sexuálnímu jednání mezi osobami téhož pohlaví v naší zemi, počátkům organizovaného hnutí v letech 1988-90, gay a lesbické kultuře, gay ikonám ve sportu. Celkem dostatečný prostor dává expozice tématům prevence, bezpečného sexu a odpovědnosti v návaznosti na nemoc AIDS, nabízí řadu odkazů na nejrůznější gay, lesbické a sociální organizace, a neopomíjí ani zákon o registrovaném partnerství.
„Výstava je poděkováním veřejnosti za přijetí tohoto zákona. Náš klub je takovou raritou, jednak protože funguje kontinuálně bez přerušení od jeho založení v roce 2000, a pak tím, že jsme zařazeni do sociálních služeb města. Dnes jsme schopni poskytovat službu zdravotního poradenství; zabýváme se jak problémy mládeže, dospělých, a dokonce se snažíme budovat záchytnou síť pro gaye a lesby, kteří zůstávají v důchodovém věku sami a opuštěni,“ uvedl spoluorganizátor výstavy a předseda klubu Jihočeská Lambda Jiří Mareček.