Můžete je od 1. do 27. února vidět pod názvem Možno áno, možno nie v prostorách multikulturního centra Bazilika. Stíny bytostí, které prostupují zachyceným reálným světem, nabízejí divákovi nespočet vlastních originálních interpretací. „Tohoto fotografa znám a jeho práci sleduji už více než deset let. Jeho snímky mají pohádkový charakter a nejsou jednoznačné; často v nich najdeme nejrůznější asociace a narážky. On sám pracuje bez použití počítače a věnuje se hlavně umělecké fotografii, což je ojedinělý druh fotografie a také důvod, proč jsem ho v rámci Dnů slovenské kultury vybral,“ komentoval právě vzniklou expozici dvaceti černobílých i barevných fotografií kurátor galerie v Bazilice Miro Švolík.

Tvorba absolventa oboru fotografie VŠ výtvarných umění v Bratislavě se vyznačuje především inscenovanou fotografií. „Využívám samotné takzvané kreslení světlem, které je základem fotografie a tvoří celý princip média. Světlo vykresluje motiv na citlivou vrstvu filmu a vytváří tak latentní obraz, který není vidět až do okamžiku, než se film vyvolá. Dalo by se říct, že jsem začal ovlivňovat světlo, které vytváří určité obrazce, fiktivní a fantastickou krajinu, flóru a faunu vsazenou do reálného světa přírody, hor a kopců,“ říká čtyřicetiletý umělec, který tvrdí, že příběhy tvoří hlavně pro lidi.

„Reálný svět v nás zabíjí fantazii. Já do obrázků vkládám hodně radosti a humoru a hravou formou jsou v nich, zakódované mnohé myšlenky. Snažím se mluvit o přírodě, která pomalu odchází a střídá ji doba vědy, techniky a počítačů… Všechny tahy světlem jsou symboly zvířat a květů. Jsou to inspirace z dětství, z pohádek – hra dobra a zla, přestože v reálném světě to zlo nějak víc vítězí,“ poznamenal Robo Kočan.

Vernisáž výstavy se koná 19. 2. od 19 hodin.