Víte, že se Železná panna dříve uváděla pod názvem Spilhaybl? A zajímá vás, jakou podobu měly ve středověku podsaditá Linecká, Vídeňská nebo Pražská brána? Nebo kde stály bašty Katovna a hradební věž Manda, která se jmenovala po lazebnici Magdaleně Kozlovcové? A jak vypadala stará kovárna v Radniční ulici, synagoga, Barvířský dům nebo Palác Včela?

Rekonstrukce původních kreseb

Zajímavá srovnání přinášejí rekonstrukce historických perokreseb Jaroslava Martínka se současnými fotografiemi Milana Bindera, které zaplňují prostory Radniční výstavní síně. Společná výstava tří autorů nese název České Budějovice před rokem 1900.

„Protože se snažím přicházet každý rok s něčím novým, co by mohlo návštěvníky zaujmout, připravil jsem úplně novou koncepci. Podle kreseb Friedricha Blumentritta jsem nechal zrekonstruovat kolorované perokresby historických Budějovic. Českobudějovický malíř Jaroslav Martínek si s tím opravdu pohrál a vznikly zajímavé obrázky historických Budějovic, které nebyly zatím nikde publikovány a jsou dělány přímo pro výstavu. Převážná většina předloh pro výstavu je z knihy Heimatbuch, vydané v roce 1930 Karlem Kratochwilem,“ přiblížil pozadí vzniku netradiční expozice fotograf Milan Binder.

K těmto obrázkům nafotil současný stav, takže vzniklo zajímavé srovnání kresby a fotografie. A aby bylo srovnání dokonalé, napsal Jan Schinko ke každému porovnání poutavý text, ve kterém popisuje historii i současnost míst a další zajímavosti.

Ojedinělost výstavy spočívá především ve faktu, že autoři se historicky dostali ještě před vznik fotografie, což u výstav, vycházejících z historických fotografií, není možné.

Nejstarším porovnáním na výstavě je pohled na Lineckou bránu s padacím mostem. Pro návštěvníky bude určitě zajímavá novogotická katedrála, která měla stát na místě dnešní pošty.

Katedrála místo pošty?

„Její obrázek je udělaný podle plánů, které již byly připravené, ale ke stavbě bohužel z finančních důvodů nedošlo,“ dodává patriot a spoluautor řady fotografických knih o zmizelých i stávajících krásách města na soutoku Malše a Vltavy a jeho okolí.

„Je moc zajímavá. Přijdu se určitě podívat ještě jednou a doporučím všem známým. Myslím, že nejen starší lidé se začínají více zajímat o minulost měst, ve kterých žijí,“ poznamenala k expozici Irena Černohlávková, která nebyla pondělní dopoledne zdaleka jedinou návštěvnicí působivé expozice.

Pro toho, kdo by si chtěl z výstavy něco odnést, je připraven vedle úspěšných publikací autorské dvojice Binder-Schinko také kalendář na rok 2009.

Dvanáct ilustrací, které jsou předurčeny k zarámování, plně vychází z obsahu výstavy. Ta potrvá ještě do 17.ledna.