Pro mladé umělce velká příležitost, jak respektovat dílko druhého, pro Alšovu jihočeskou galerii, která s různými ateliéry dlouhodobě spolupracuje, možnost získat náskok při mapování současné výtvarné scény. „Pokud mohu hodnotit, patří tato výstava z tohoto ateliéru doposud k naším nejlepším,“ komentoval kurátor výstavy Vlastimil Tetiva. Každý ze studentů si navrhl své obrazy i reprodukce do velmi zdařilého katalogu.

„Pro studenty je důležité naučit se respektovat pravdu toho druhého. Takže koncepce je daná koncepcí jejich prací. Byli osloveni všichni a každý si navrhl své obrazy. Pouze z prostorového hlediska jsme to omezili na dva až tři kusy,“ říká známý výtvarník Michael Rittstein, který působí jako pedagog na akademii právě sedmým rokem. Dodává, že výstava pro něho samotného není jen přehlídkou, ale i cestou za poznáním, protože, jak říká, člověk se učí učit neustále. Výtvarná expozice je velmi živá a Rittstein nezastírá, že stejně v duchu kreativní svobodné práce vede svůj ateliér na AVU.

„Chci, aby byl ateliér otevřený. Nemám rád, když se někdo velice záhy přesně definuje k nějaké tendenci, proto umožňujeme,aby studenti mohli přecházet do různých oborů. Mají určitou volnost, nemyslím si totiž, že výtvarník pracuje jen ve škole. Být umělcem je napořád. Jediné, co netrpíme je nezájem a měřítkem je, aby obraz obstál vůči zajímavosti reality, která je kolem nás. Pak má právo na život,“ podotýká pedagog. Podle jeho slov má také každý ateliér svou vlastní atmosféru a akademie nějakého společného jmenovatele, takže když se řekne – ti jsou od Rittsteina, „jsou v tom studenti vlastně nevinně.“

Vystavující mladí výtvarníci z ateliéru Malby III. Doc. Michaela Rittsteina:
Tomáš Absolon, Jiří Bouma, Jakub Minářů, Kateřina Ryvolová, Kristýna Šormová, Jana Valouchová, Jana Divišová, Jan Chlup, Tomáš Jetela, Martin Salajka, Tomáš Němec, Josef Achrer, Vojta Horálek, Martin Krajc, Lucie Skřivánková, Igor Grimmich, Vladimír Větrovský, Michaela Petrů, Linda Klimentová, Alena Anderlová, Karel Jerie, Marta Kolářová, Lukáš Miffek, Jiří Křivánek, Aleš Růžička, Lenka Zvěřinová, Roman Franta.