„Začínáme portréty, protože to byla jedna z Tarasových disciplín, kterým se věnoval. On obdivoval práci jiných lidí, také jsme v té době byli mezi VIP kulturou zařazeni. Takže se s nimi stýkal a fotografoval je,“ říká jeho manželka Alena, která spravuje archiv manželových fotografií a je autorkou expozice.
V dalších dvou sálech si mohou návštěvníci prohlédnout většinou originály ženských aktů a portrétů formátu 24 x 30 centimetrů s popisky Štěpánka 1965, Marie 1960, Venuše 1976 nebo Gábina 1983.

„On sám je vlastní rukou zvětšoval, tónoval a ty malé si sám paspartoval. Možná , že je to trochu nesourodé, ale my jsme vytvořili takový celek, aby lidé viděli přímo Tarasovu skutečnou originální práci,“ dodává Kuščynská. Výstavu doplňují velkoformátové snímky, které zůstaly z výstav k jeho výročí k nedožitým 70. narozeninám.

„Všechny ty ženy vyznívají hodně křehce, protože taky měly křehkou duši,“ říká dcera Radka a přebírá několik portrétů působivých záběrů, ze kterých lze vyčíst kontrast divoké přírody a ženské krásy.

Mezi sty unikátními snímky Tarase Kuščynského, který zobrazoval krásu života ve velmi těžké době, najdeme jak ty, které jsou spojené se začátečnickým fotografováním spolužaček, tak ty z posledních dnů jeho života.

Výstava je v galerii ke zhlédnutí od 16. do 31. března Út – Pá 9–12 a 13–16 hodin, od 1. do 20. dubna Út – Ne 9–12 a 13–17 hodin.

Taras Kuščynskij– český umělecký fotograf
Narodil se 25. května 1932 v Praze. Rané dětství prožil na Podkarpatské Rusi, kde jeho rodiče působili jako učitelé. Na počátku druhé světové války se matka se synem vrátili do Prahy, otec rodinu opustil. Taras studoval architekturu na ČVUT v Praze.. Poté pracoval jako projektant. Od roku 1966 byl nezávislým fotografem. Vystavoval nejen doma, ale i v zahraničí (1967 – Nizozemí, 1971 – Rakousko, 1973 – Japonsko). Hlavním tématem jeho fotografií je žena a ateliérem mu byla především příroda. Věnoval se také krajinářské fotografii, zejména vysokohorské. Zemřel 27. 12. 1983 v jednapadesáti letech.