Minulý týden nainstalovanými výstavními projekty reaguje na daný prostor a podmínky českobudějovického Domu umění nejdůležitější představitel rakouské umělecké scény a rovněž velice uznávaný a frekventovaný umělec v mezinárodním měřítku Heimo Zobernig.


„Pozoruhodným způsobem překračuje hranice umění, aby jeho význam byl posunut až na samý okraj, jenž je mu vymezen v rámci tradice. K tomu volí rozdílné prostředky, často používané v běžné, každodenní činnosti. Zkoumá podmínky umění jako formu komunikace,“ říká kurátor výstavy Michal Škoda.
Zobernig podle jeho slov přesahuje hranice žánrů, zpochybňuje staré definice umění a blíží se až k hranicím architektury a designu. Svým způsobem práce v oblasti „jazykové„ analýzy a kritiky má velice blízko jak k tvorbě filozofa Ludwiga Wittgensteina, tak i k básníkům takzvané Vídeňské skupiny.


„Prostory jsou tady velmi pěkné a velikost je ideální proto, aby v každé místnosti mohla být vystavena jedna práce. Jsou to věci z různých období, ta nejstarší z roku 1983, jsou to především projekční plochy; obsah této výstavy tvoří především reflexe různých situací z mého života. Jako například tento objekt coby ocelová struktura vypadá jako stůl v kavárně, má určitý rozměr a ve vztahu k tomuto rozměru se nachází bílý obraz stolu. Mezi třemi dimenzemi pak vzniká vztah a komunikace,“ říká profesor vídeňské Akademie výtvarných umění, kde vede atelier textuálního sochařství.
Výstavu Heima Zoberniga mohou zájemci navštívit do 30. prosince.