Zrovna neměl práci, tak si začal hrát. A je z toho rekord. Šestadvacetiletý David Novotný z Českých Budějovic sestavil 
z útržků nahrávek zcela novou píseň skupiny Beatles. Téměř čtyřminutovou skladbu poskládal v počítači ze 
104 maximálně dvouvteřinových útržků z vokálních stop ze 30 písní Beatles. Jeho výkon byl ve čtvrtek zapsán do České knihy rekordů.

Profesí montážní dělník 
a jinak také muzikant, basista českobudějovického swingového Metroklub Big Bandu, věnoval nové písničce 1000 hodin práce. Dlouholetý fanoušek liverpoolské kapely chtěl písní vzdát hold své oblíbené skupině a udělat radost jejím fanouškům. Hudbě Beatles propadl David Novotný ve svých osmi letech, kdy poprvé uslyšel jednu z jejich písní, rodiče měli všechny desky a muzika se mu dostala hodně pod kůži.

„Objevil jsem na internetu samostatnou vokální stopu jedné z písní, stáhnul ji a v počítači analyzoval. Hrál jsem si 
s tím, čímž se melodie trochu měnila. Pak mě napadlo udělat úplně novou melodii,“ popsal.

Píseň I Know My Love/We're Still Together dokončil po pěti měsících práce loni v říjnu. Skladbu natočil se svými přáteli z bandu a studenty konzervatoře.

„Nahrávka, která vznikla, je zčásti koláží sestavenou ze zdrojů čerpaných z internetu: sólových hlasů všech čtyř členů Beatles. David Novotný je 
s docela dobrým vcítěním sestříhal do nového, vlastního textu, který svým sloganem „we're still together", tedy „pořád jsme spolu", vlastně naplňuje sen publika. Vytvořil tak novou skladbu, k níž se svými přáteli nahrál hudební stopu, která se blíží soundu 
a stylu Beatles, záměrně variuje řadu jejich typických momentů. Všemožných koláží je internet plný, tahle je propracovaná, důvtipná a má sílu oslovit globální publikum,“ řekl hudební publicista Pavel Klusák.

Nejdelší fragment je z písničky With A Little Help From My Friends a měří 1,2 vteřiny, nejkratší vzal ze skladby Word, jen 0,2 vteřiny. Než dal píseň dohromady, zabralo mu to zhruba pět měsíců. „Pracuji jako montážní dělník, ale tehdy jsem byl bez práce, takže jsem měl dost času věnovat se tomu nápadu,“ říká.

David Novotný (26) z Českých Budějovic sestavil z útržků nahrávek zcela novou píseň legendární skupiny Beatles. Téměř čtyřminutovou skladbu poskládal v počítači ze 104 maximálně dvouvteřinových útržků z vokálních stop ze 30 originálních písní Beatles.

Pomohla mu technika. Za pomoci počítačového programu vystříhal z vokálních stop nahrávek Beatles kousky pěveckých partů, a ty poskládal do podoby odpovídající novému textu, jehož autorem je tento 'brouk z Budějovic'.

Nápad vzkřísit The Beatles se zrodil dost možná ve chvíli, když zaslechl jejich písničku Oh, Darling, přesněji řečeno její verzi v čistě zpívaném provedení. Původně si s předlohou v počítačovém programu pouze pohrával, aniž by měl jasný cíl.

Píseň se objeví na Novotného CD, jež by měl vydat začátkem května pod názvem In The Beatles Style. Bude na něm 14 jeho písniček složených v duchu hudby Beatles 
z let 1962 až 1970. „Měly by být díky dobovému technickému zařízení věrné i zvukově,“ říká David Novotný.

O svém díle napsal kytaristovi, jenž působí s Paulem McCartneym v kapele. Zatím bez ohlasu, McCartney ale v červnu zahraje v Praze. „Byl bych rád, kdyby se k němu nahrávka dostala a kdybych slyšel jeho názor, ale to asi bude těžké,“ přemýšlí 26letý David Novotný. (řra, vkc, čtk)