Až si budou japonští turisté prohlížet své záběry z letní exkurze Budějovicemi, je celkem jisté, že kromě Černé věže a dalších památek se bude na snímcích opakovat ještě jeden motiv. Dvě sochy Myslitelů. Obří díla, která doslova trůnila před radnicí, totiž lákala denně davy. Opět tak na sebe upozornil sochař Michal Trpák, žijící a tvořící v Nových Hodějovicích u Českých Budějovic. Podobně jako před čtyřmi lety spěchajícími Humanoidy, kteří se definitivně zastavili až na Lannově třídě krajského města. Deník dnes přináší rozhovor o tom, jak tento autor a cestovatel tráví vánoční svátky, jestli ho inspirují a které tradice drží. „Dřív jsem dárky většinou vyráběl,“ říká osmadvacetiletý sochař.

Ovlivňují vás jako umělce nějak vánoční svátky a období adventu?
Asi ani ne. Spíš mě to někdy ovlivňuje tak, že mám víc klid. Jak jsou svátky, je to delší doba, nikdo po mně nic moc nechce a spousta lidí odjede, mám větší klid a dost často něco přes svátky vznikne, něco vytvořím. Zklidním se, mám čas, někam si zalezu, sednu a něco buď namaluju, udělám model nebo skicu.

Vzpomenete si, co vzniklo loni?
Loni vznikly dva obrazy s názvem Polibek.

Udělal jste někdy něco ryze vánočního, kde by se objevilo téma zrození?
Asi ne. Jsem spíš takový ateista, jak to říkal Burian: dělám, jako by Bůh existoval, a čekám, jak to dopadne (smích).

Na které vaše Vánoce vzpomínáte nejraději?
Většinou jsem byl každé Vánoce s rodinou, mám tu obvykle i babičky, je to takové rodinné a poklidné. Jediné, které z toho trochu vybočovaly a byly pro mě úplně jiné a nové, byly, když jsem je poprvé netrávil doma, ale na ostrově u Vancouveru, u oceánu. Byl jsem tam zrovna na stáži, rok jsem tam studoval a s bandou různých lidí - čtyři Holanďanky, jeden Holanďan, jedna Němka a jeden Turek -, kolegy ze školy, jsme si pronajali domeček na ostrově. Jeli jsme tam trajektem a to byly úplně jiné Vánoce.

V čem všem?
Zaprvé nebyl sníh. Zadruhé jsem byl na pobřeží oceánu s bandou lidí z celého světa. Ten večer ještě bylo takové zvláštní počasí, vichřice, velký příboj a bylo to takové dramatické. Ty Vánoce mi hodně utkvěly v hlavě, protože byly jiné. Já jsem přemýšlel, jak jsem strašně daleko od domova, co asi dělají rodiče, i když jsem jim z toho ostrova volal, mobil fungoval. Ale bylo to takové zvláštní.

A nějaké dárky jste si tam dali, příboji navzdory?
To právě bylo taky zvláštní. K vánoční večeři udělaly holky lasagne a myslím, že dárky jsme taky nějak zvlášť neřešili. Bylo to až takové nevánoční, ale zároveň jsme tu atmosféru všichni cítili: věděli jsme, že jsou Vánoce, že všichni kolem nás slaví, ale my byli na ostrově a pili jsme nějaké víno.

Na dveřích domu vám visí adventní věnec. Jaké další tradice dodržujete?
Věnec, to je práce Lenky, mé přítelkyně. Pečeme nějaké cukroví, ale zatím jsme letos dostali od mamky, takže jsme spolu ještě nepekli a možná k tomu ani nedojde. Stromeček máme u rodičů a ozdobili jsme si tady pokojovou květinu. Dárky klasicky, jinak asi už nic.

A stresujete se, když pořizujete vánoční dárky?
Ne. A už pár let se snažím, aby to nebyly materiální dárky. Dřív jsem je většinou vyráběl. Čtrnáct dní před svátky jsem se zavřel v ateliéru a každému jsem něco vyrobil. Jenže pak už všichni sochy dostali, tak jsem přemýšlel, co jim budu dávat dál. Poslední dva roky jsem to řešil tak, že jsem koupil lístky do divadla nebo na koncert filharmonie. Mám pocit, že všichni všechno mají, a když to potřebují, tak si to koupí. A nechci se honit s nákupním košíkem v hypermarketech. Nebaví mě to, otravuje mě to, to je ta část, která mi na Vánocích vadí, že se všichni honí za věcmi. Myslím, že o věci nejde. Vnímám to tak, že jsme spolu, sedneme si, dáme si dobrou večeři a je nám příjemně. Něčím si uděláme radost, ale věci, to není ta radost.

Jako sochař jste rozdával umění. Funguje to i naopak, že obrazy nebo plastiky od přátel dostáváte?
Občas jo. Někdo přijde a říká: tak jsme ti tady přinesli nějaký malý obrázek. Většinou je to ale od neuměleckých kamarádů.

Když se vrátíme do vašich dětských let, který dárek vám tehdy udělal radost?
Velkou radost mi udělalo první kolo. Moc jsem si přál lyže… Vždy jsem chtěl nějaké sportovní náčiní, protože rád sportuji. A ještě jeden zajímavý dárek, který mi udělal radost: když jsem byl na střední škole, už jsem tady pořád stěhoval nějaké šutry a dostal jsem k Vánocům paleťák. Taťka mi ho navíc celý natřel na oranžovo a ještě mi ho pomaloval. Funguje dodnes a je úplně super. To mi udělalo velkou radost (smích).

Na podzim jste dva měsíce strávil s přítelkyní v Indii. Odrazí se pobyt nějak ve vašich letošních vánocích?
Určitě. Letošní dárky budou asi indické. Než jsme odlétali, měli jsme dva dny v Dillí, tak jsme občas zabloudili na nějaké tržiště nebo do obchůdku. Mě fascinují jejich barvy, oblečení, moc se mi líbí, je to takové umělecké a kreativní.