Budovu z roku 1844, jež po roce 1990 postupně chátrala, koupil v roce 2011 investor, který nyní dokončil její přestavbu. Vznikla Galerie Mariánská, poprvé otevře 3. září.

Z kasáren se za 82 milionů korun stalo centrum s galerií, uměleckou kavárnou, obchodní zónou a apartmány. Výstavní plocha zabírá 
1179 metrů čtverečních a galerie samotná, jejímž šéfem bude sochař Michal Trpák, dvě patra. „V jednání jsou výtvarné dílny pro děti, workshopy, připravujeme fotoateliér i byty pro pobyty umělců,“ řekl zástupce investora Vít Kršul.

Jak se kasárna změnila, lidé poprvé uvidí 3. září. Investor zve tento den na komentované prohlídky prostor, první v deset dopoledne. „Budou pravděpodobně každou hodinu a zdarma,“ řekla provozní galerie Radka Novotná.

Ve stejný den začnou první výstavy: fotoexpozice Surrealismus, socialismus, fašismus a Salvador Dalí: Božský Komediant. „Budou to různé typy děl od grafik až po keramiku,“ řekl Vít Kršul.

Ke znovuotevření připravil investor i kulturní program. Do 18 hodin bude zdarma, na dvoře pobaví orchestr Péro za kloboukem, Studio dell'Arte či Swing Trio Avalon. Večer od 19.30 hodin zahraje Robert Křesťan a Druhá tráva, vstupné je 250 korun. Vstupenka na výstavy stojí 120 korun.