Vinárna, kde lidé dostanou kvalitní značky, plus občasné večery se zkušenými vinaři. Takový záměr má Roman Farka s místem, kde k 31. prosinci skončí budějovický klub Solnice. Majitel vinotéky, která se sálem sousedí, jedná s vlastníky domu, nechal si už zpracovat i studii proveditelnosti.

„Mám připravené špičkové architekty, chci zachovat ten prostor jak je, zaměřený na obyčejné lidi, žádný luxusní podnik. Udělat vinárnu, kam si přijdete sednout, dát si dobrou dvojku a něco k tomu zobnout – vinná kultura se totiž v Budějovicích neděje. Jednám s majiteli, ale není to ještě úplně definitivní,“ řekl Roman Farka.

Dům, v němž Solnice sídlí, patří firmě Solná brána. Ta má už několik nabídek na pronájem, kromě Farky je ve hře také kulturně–vzdělávací zařízení. O tom, komu prostor svěří, rozhodne nejpozději na podzim, do té doby zároveň musí vyřešit rozsah oprav.

„Záměr Romana Farky znám rámcově, technicky je proveditelný, otázka je, co budou navrhovat další zájemci. Jednání jsou v počáteční fázi, žádné rozhodnutí jsme ještě nepřijali. Bylo by dobré tam kulturu v nějaké formě mít, otázka zní, zda je reálné ekonomicky tam uřídit čistě kulturní projekt,“ uvedl jednatel firmy Solná brána Karel Karas.

Primátor Budějovic se k možnosti, že by v Solnici vznikla vinárna, nechtěl příliš vyjadřovat. Prohlásil ale, že klub měl výjimečnou atmosféru. „Je to výlučně na rozhodování vlastníka objektu, co v něm bude. Mohu jen konstatovat, že Solnice patřila k neojblíbenějším místům ve městě, ale nevidím do ekonomiky provozu, takže nechci hodnotit, jak se vlastník rozhodl,“ reagoval Juraj Thoma.

Podobně mluví zakladatelka klubu Kateřina Melenová. Majitelé byli podle ní dlouho trpěliví vzhledem k tomu, že město Solnici postupně rušilo dotace a peněz ubývalo.

„To je život. Mrzí mě to, ale je to logické vyústění, pro majitele to nemělo žádný rozvoj – Solnice se neustále vybydlovala, na víc nebylo. Tlačila bych na město, aby se pustilo do další Solnice, aby ji koupilo, opravilo a veřejnost řekla: chceme tam klub. To vidím reálně, protože ta možnost tu je,“ soudí Melenová.

Roman Farka má už kalkulaci i studii. Rád by vinotéku propojil s klubem a využil celý dům. „Když to řeknu upřímně, teď vlastně zahálel. Alfa a omega je ten prostor, vždy jde o atmosféru, víno ve sklípku na Moravě chutná jinak než když si ho dáte doma u televize. Interiér bych zařídil velmi pečlivě, nejsem člověk, který by tam nastěhoval něco, co se tam nehodí,“ nastínil Farka.

Jednatel Solné brány ve středu zopakoval, že firma jednoznačně chce, aby byl prostor veřejně přístupný. „Důležité je, aby byl ten projekt smysluplný a ekonomicky proveditelný,“ zdůraznil Karas.