Jednou za rok zaplní budějovické náměstí knihy. Díky festivalu Literatura žije, jehož třetí ročník začne 20. dubna a nabídne do 22. dubna 3000 knížek z veřejné sbírky. Akce dále přinese autorská čtení, křty knih, muzikál bezdomovců i trolejbus, v němž se bude hrát i číst. Radnice přispěla na festival sumou 50 000 korun.

Loni i předloni to vypadalo podobně: knihy na paletách 
a stovky lidí, kteří hledali tu svou. Ve sbírce Pošli knihu dál se sešlo okolo 3000 titulů, loni o čtyři tisíce víc. „Dřív se likvidovaly celé knihovny, letos se to stalo jenom jednou. Já osobně mám největší radost, že nám přišla celá bedna 
s kompletním dílem Dicka Francise. Jsou tam i knížky, které mám doma a které bych nedala. Kupodivu se letos poprvé nesešly obrazové publikace, už nám je zřejmě lidé zanesli v předchozích ročnících,“ řekla ředitelka festivalu Eliška Štěpánová. Mezi darovanými knihami je i celé dílo Aloise Jiráska či publikace literárního teoretika Jana Mukařovského.

Kdo to nestihl, může ještě knížku darovat přímo na místě. Knihy si lze odnést ze stanu na hlavním náměstí Přemysla Otakara II., denně od 11 hodin. „Máme zkušenost, že vždycky přijde někdo s několika igelitkami a chodí opravdu fárat, tak jsme si řekli, že napíšeme papír: 'Prosím, vezměte si knížku, kterou máte rádi, a ne celou tašku.' Ale nebudeme jim je vytrhávat z ruky, doufám, že budou všichni rozumní,“ řekla šéfka akce.

V Českých Budějovicích začne 20. dubna festival Literatura žije, potrvá do 22. dubna. Ve veřejné sbírce se sešlo 3000 knih. Na snímku pracovnice literární kavárny Měsíc ve dne Karolina Lhotská.Ve stanu bude možné zahrát na piano, představí se spisovatelé i muzikanti. Ve středu mj. bývalá baskytaristka Plastic People Eva Turnová s novou knížkou; čtvrtek patří těm, kteří jsou „jiní“ – cizincům a bezdomovcům. 
V 16 hodin zde zazní bezdomovecký muzikál s názvem Honza Procházka, který nastudovali klienti azylového domu sv. Pavla. „Na prvním ročníku četl jeden z bezdomovců svůj životopis, dnes už ani nežije v azyláku, posunul se dál,“ podotkla Eliška Štěpánová.

Cizinci žijící v Českých Budějovicích přečtou pasáže ze své oblíbené knihy ve svém mateřském jazyce, například Italka, Američanka, Ukrajinka, Chilan, Filipínec či Bulharka. Pátek se ponese v duchu dada, patronát převzal herec Jakub Doubrava.

Srdcem festivalu je Literární kavárna Měsíc ve dne, každý den nabídne program od 19.30 hodin. Ve středu budou číst jihočeští autoři Jiří Hájíček, David Jan Žák, Jiří Březina, novou knihu básní Strop nade mnou jednou zmizí pokřtí Kateřina Bolechová. Shromáždila v ní asi 30 koláží, starší texty, prózu, básničky, statusy z facebooku, poznámky, deníkové záznamy z období, kdy byla bez práce, 
i grafické básně. „Je to všehochuť. A píšu dopisy mrtvým, před několika lety mi zemřela v Praze velmi dobrá přítelkyně…,“ řekla básnířka.

Básnířka Kateřina Bolechová.Novou knihu přinese také budějovický spisovatel Miroslav Boček. Je to jeho prozaický debut, antiutopický román Příliv, jejž vydá nakladatelství Novela Bohemica. Hlavní hrdinkou je dívka Marie a dítě, příběh rozpadající se společnosti a putování, může připomenout Cestu od Cormaca McCarthyho.

„Začal jsem ho psát před třemi lety, když jsem byl nezaměstnaný, měl jsem najednou čas a cítil, že to musím využít k psaní. Román vznikal dost spontánně, próza se hodila k tomu, co jsem chtěl vyjádřit: příběh a pocit z mé osobní i celospolečenské situace,“ řekl Miroslav Boček.

K festivalu se připojí i Jihočeská vědecká knihovna, bude půjčovat e-knihy a připraví kvízy pro děti. Nově se festival prolne s republikovou akcí Guerilla Poetring Pomáhat a básnit. Každý může 20. dubna napsat nebo vylepit svou báseň někde venku po městě, vyfotit ji a dát na facebook zmíněné akce.

„Loni jsme olepili půlku města a neustále nás pronásledovala městská policie. Letos se nám povedlo vyjednat, že můžeme psát verše křídou na chodník Na Sadech,“ řekla Eliška Štěpánová.

Trolejbus plný čtení a hudbyVe středu 20. dubna bude při festivalu Literatura žije jezdit přes České Budějovice literární trolejbus. Linka s 20 zastávkami bude od 16 do 18.30 kroužit od nádraží přes IGY na sídliště Máj. V trolejbuse se bude číst, hrát, vystoupí řada básníků, spisovatelů a hudebníků. Jízda bude zdarma. „Jsem zvědavá, jak budou lidé reagovat, jestli budou stát na zastávce a váhat…,“ řekla šéfka akce Eliška Štěpánová.