Ještě před pár lety  byl v troskách. Stropy propadlé, podlaha prohnilá. Jenže dům s klenbami ze 17. století 
v Netolicích na Prachaticku okouzlil rakouskou filantropku Christine Gerstmaier. Koupila ho, investovala desítky milionů korun a rozjíždí zde kulturní kavárnu s restaurací Café Harlequin. Jeden z vrcholů letní sezony přijde 5. srpna, od 19 hodin se představí taneční skupina IYASA z afrického Zimbabwe.

Když před dvěma lety dotáhla Christine Gerstmaier opravy domu ke kolaudaci, napadlo ji obohatit kavárenský provoz o kulturu, a splnit si tak staré sny. Když žila ve Vídni, znala hodně malířů, jimž pořádala výstavy. Inspirovala ji také kamarádka, která každých šest týdnů organizovala domácí koncerty. Hráli na nich mladí umělci, kteří se pak rádi vraceli. „Tak vzniklo mé přání pokračovat v této tradici v mém nynějším domově na jihu Čech,“ řekla Christine Gerstmaier, majitelka a provozovatelka Café Harlequin.

V Netolicích na Prachaticku se rozjíždí nová kulturní kavárna Café Harlequin. Na snímku majitelka Christine Gerstmaier.Přání se plní. Talentovaná Karla Kubaštová z Českých Budějovic se zde 'potkala' 
s klavírem z 19. století, pocházejícím ze staré rakouské manufaktury. „Ten se přesně hodí k jejímu měkkému způsobu hry a ona pravděpodobně proto, že tento klavír miluje, z něj umí vyluzovat krásné melodie z klasické hudby a muzikálů. Tento svazek je pro mě symbolem úzkého provázání české a rakouské kultury,“ řekla Christine Gerstmaier.

Program Café Harlequin zatím nabízí především koncerty a výstavy, občas divadlo. Z hudebních žánrů zde mají místo jazz, klasická hudba, country, blues a bluegrass. Většina akcí je zdarma, jen na některé se platí malé vstupné.

Návštěvníky si Café Harlequin získává postupně. Podle starosty Netolic Oldřicha Petráška jsou místní zvyklí spíše na obyčejné hospody. „Bojí se, že se zde nebudou umět chovat, aby nezašpinili židli, že to bude drahé a ještě kvůli tomu, že paní majitelka je cizinka. To se těžko překonává,“ řekl starosta, který se 
v tomto domě narodil a má 
k němu srdeční vztah. Míní, že pro Netolice jde o velkorysý projekt, a je rád, že Christine Gerstmaier investovala peníze, které se nemohou vrátit. „Nedělá to z touhy po zisku. Je úžasné, že v tak malém městě vznikla kulturní kavárna 
s parametry, které by se hodily do Prahy nebo do Budějovic,“ doplnil Oldřich Petrášek.

V Netolicích na Prachaticku se rozjíždí nová kulturní kavárna Café Harlequin.Interiér Café Harlequin ovlivnil z velké části  filmový architekt Jiří Hlupý, který pracoval na desítkách snímků včetně slavných Marečku, podejte mi pero!, Čtyři vraždy stačí, drahoušku! i seriálech Pan Tau nebo Sanitka.

Podle jeho návrhů namaloval v kavárně Jiří Řihák obraz z filmové pohádky Lotrando 
a Zubejda, který hlavnímu sálu dominuje. Architekt Jiří Hlupý dal podobu rovněž dřevěným obkladům stěn a zasklenému zastřešení studny. Dům se mu odjakživa moc líbil, okouzlil ho, a jeden čas dokonce zvažoval, jestli ho nekoupí.

„Byl v tak strašném stavu… Překvapilo mě, že se vůbec našel někdo, kdo byl ochoten do toho nějaké peníze dát. Když Christine Gerstmaier našla na výstavě malou fotografii mé filmové kavárny, zavdalo to příčinu, že jsem se k této práci dostal. Byl jsem ohromně potěšen, že mě to štěstí potkalo,“ řekl architekt.

Café Harlequin začíná žít kulturně naplno. O víkendu hostilo plenérový kurs malíře Jaroslava Platila. Ten zná majitelku domu pět let, byla jeho žákyní. „Fascinuje mě její odvaha. Je to krásný prostor, jehož kulturní programy obohacují město,“ řekl malíř.

Když člověk pozoruje majitelku, zaujme ho jedna věc:  pořád se mírně usmívá. „Potkávám zde hodně milých lidí," říká s vírou, že ji místní přijmou časem za svou.