Autor ji pokřtí pozítří v 16 hodin v českobudějovickém Knihkupectví Beseda.

Shromáždění výletů do knižní podoby předcházelo jejich publikování ve víkendové příloze někdejších Jihočeských listů, desítka úspěšných fotografických výstav Jihočeská lidová architektura, které Petr Luniaczek realizoval v posledních dvou letech v různých koutech Jihočeského kraje, a zvěčnění pohádkových chaloupek, roubenek, špýcharů, kováren a selských stavení v nástěnném kalendáři.

„Chci seznámit jihočeskou i nejihočeskou, a to zejména turistickou veřejnost s tímto dosud stále krásným fenoménem jihočeského venkova, a snad není neskromné, když si přeji, aby se tím alespoň trošičku zvýšil turistický ruch v jihočeských obcích,“ komentuje autor vznik knihy, ve které se věnuje především oblastem, kde v 19. století kvetlo takzvané „selské baroko“. Proto nás provede krásnými místy Soběslavsko-veselských blat, Hlubockými a Zbudovskými blaty, Volyňskem, krajem Vlachova Březí a Písecka.

Každý z pěších výletů je v úvodu opatřen kilometráží a přehledem vsí a osad, jež turista navštíví. Všechna tato místa označuje Petr Luniaczek za „zděnou výkladní skříň“ jihočeské lidové architektury.

„Na svých cestách jsem ale nemohl pominout ani krásu lidových roubených staveb nebo uzavřených čtyřbokých dvorců , takzvaných vierkantů, které se dochovaly v šumavském podhůří. Věnuji se také popisu sakrálních památek a přírodních zajímavostí,“ dodává objevitel jihočeských lidových památek, který nashromáždil první zmínky o některých jihočeských vesnicích před devíti lety. A protože výlety do přírody patřily k jeho zálibám odjakživa, nazul turistické boty a vydal se ověřovat existenci a současný stav ojedinělých architektonických staveb sám.

Proto je podle slov odborníků obdivuhodné nejen důsledné zmapování nejrůznějších podob lidové architektury v našem kraji, ale také jejich systematické zpracovávání.

Na 358 navštívených jihočeských sídel zpestřuje v knize 70 barevných fotografií na 32 stranách příloh. Kniha je opatřena slovníčkem vybraných odborných výrazů a přehledným seznamem literatury. Ačkoli kniha patří spíš mezi populárně - naučnou literaturu, čtenáře určitě potěší abecedně řazený vyčerpávající rejstřík sídel a hor. Určitě tak mnohým, kteří stále ještě hledají průvodce po lidových stavbách, poslouží jako pomocník při jejich toulkách.