Víc knížek než je dnů v roce přečetla loni dvanáctiletá Kristýna Trampotová. Brunetka z Týna nad Vltavou se tak stala Jihočeskou čtenářkou roku.

Čte všude, i ve vaně, a nejraději vleže. „Nejvíc o letních prázdinách, to jsem přečetla i dvě knížky za den, protože jsem měla volno. Když pršelo, lehla jsem si do postele a četla,“ popisuje gymnazistka.

Vášeň se zrodila, když jí bylo osm a začala chodit do týnské knihovny. Nejdřív si půjčovala méně knížek, ale postupně ji čtení pohltilo. Dnes má nejraději díla L. J. Smithe a P. C. Castové. „Píšou o upírech a já mám upíry teď zrovna ráda,“ usmívá se. Z českých autorů ji zaujala mj. kniha Ivony Březinové z edice Strážci noci.

Jako malé se jí líbily Čapkovy příběhy pejska a kočičky, v knihovně si ostatně jako první půjčila právě je. Nejvíc čte, když přijde ze školy, u knihy vydrží i tři hodiny v kuse, ačkoli, jak přiznává, ji potom už trochu bolí oči. Naráz zhltla například horor Maska z edice Husí kůže. „Měl jenom 150 stránek a docela velká písmena,“ vysvětluje. Nyní rozečetla podobné dílko, Krev příšery, ale divoké sny prý nemá.

Chce se stát spisovatelkou, už i sama píše, povídky i básničky, třeba někomu k narozeninám. Její kamarádky si na to, že stále čte, už zvykly, jednu dokonce pro knihy nadchla. Jediný trabl tkví v tom, že na úkor čtení jde někdy stranou škola, hlavně matematika. Zato však čeština jí jde skvěle.

Kristýna, která vyhrála krajské kolo soutěže Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR, získala i poukaz na nákup knih za 2000 korun. Vítězství oslavila večeří s rodiči. Maminka Pavla Horáková je na dceru pyšná.

„Je to ale vykoupené tím, že doma vůbec nepomůže, pořád čte. Asi to zdědila po mně, taky jsem chodila hodně do knihovny, četla a psala i povídky,“ doplňuje maminka.