Hlavním pořadatelem akce, jejímž patronem se stal Zdeněk Troška, je Pohádkové království.

„Záměrem festivalu je přilákat děti ke čtení a k literatuře jako takové vůbec. Atraktivním způsobem jim představíme knihy a časopisy, které by měly vzbudit jejich zájem, umožníme jim kontakt se spisovateli, ilustrátory, vydavateli a dalšími osobami, díky nimž dětská literatura vzniká. Program je koncipován tak, aby v něm našly svůj okruh zájmů všechny věkové skupiny školní mládeže,“ předestírá smysl festivalu Marcel Goetz z Pohádkového království s tím, že vstup je zdarma.

Dvoudenní program, který začíná ve čtvrtek v 10 a v pátek v 9 hodin a končí v 18 hodin, zahrnuje vedle prohlídky knih, časopisů a hraček, z nichž některé si budou moci návštěvníci i koupit, besedy, knižní křty, výtvarné dílny, vystoupení či semináře. Ve čtvrtek se děti setkají se spisovateli Markétou Zinnerovou či Ivanem Binarem, astrologem Petrem Messanym, v pátek si malí návštěvníci předpremiérově poslechnou nahrávky rozhlasových večerníčků z jižních Čech vyprávěné Václavem Vydrou.

Přehlídka však bude mít i zahraniční účast. Dětskou literaturu Waldviertelu představí rakouská autorka Angelika Kaufmann. A zapomenout nemůžeme ani na soutěže. Jednou z nich je Jihočeský úsměv pro kluky a dívky do 14 let. Z jejich příspěvků vybrala porota deset prací, které odmění cenami a diplomy.

Jako poslední bod má být na závěr vylosována Ježíškova pošta. „Kromě ní počítáme s literárním ateliérem ve stánku DDM, výstavou knižních ilustrací Jaroslava Kerlese, Zdeňky Študlarové a Hany Jindrové či s Pohádkovou poštovnou, kde budou moci malí návštěvníci získat pohlednice, turistickou známku nebo razítko,“ upřesnila za pořadatele Bára Stluková.

Ovšem ne všechno festivalové dění je soustředěno do Metropolu, doprovodné akce připravila i Jihočeská vědecká knihovna. Ve stejném časovém rozmezí se v dětském oddělení knihovny Na Sadech uskuteční Dny otevřených dveří a v pátek burza dětských knih. Součástí je akce Prvňáček, díky níž mohou být jako čtenáři v pobočkách Na Sadech, Vltavě, Čtyřech Dvorech, Rožnově a Suchém Vrbném zapsáni prvňáci zdarma.