Poněkud zvolnit tempo a vracet se ke kořenům – to je předsevzetí, jež si k novému roku dal písničkář Pavel Žalman Lohonka, celoživotní romantik, který letos oslaví 65. narozeniny. Své návraty si představuje nejen častějším pobytem v rodných Budějovicích, ale i renesancí vztahů s kamarády z mládí a trampským světem, který jej přivedl k muzice a v němž vznikaly i jeho první písničky.

„Loňský rok jsme měli hodně nabitý, ať už se spolem nebo s uskupením pod názvem hosté. Víc než stovka vystoupení za rok po celé republice, hlavně v létě bylo hodně festivalů a hraní. Vyčerpávající jsou pak hlavně ty cesty. Takže jsme se rozhodli tento počet poněkud zredukovat a věnovat se i jiným věcem,“ konstatuje Žalman s tím, že přízeň posluchačů zavazuje snažit se stále hledat nové cesty a vyšší úroveň. Ale nezklamat ani ty, kteří upřednostňují tradici a osvědčené staré hity.

13 nových písniček

Některé festivaly, které přirostly Žalmanovi k srdci, však zůstávají i ve výhledech roku 2011, stejně jako zájezdy na Moravu, kde mají spousty fanoušků, zopakuje se i festivalové vystoupení v Polsku a na Slovensku. Prozatím skončil cyklus budějovických pořadů v Solnici, dokud se nenajde jiné komorní prostředí pro akustické hraní.

Hned od začátku nového roku se Žalman a hosté vrhli na natáčení ve studiu, kde vzniká nové album se 13 novinkami a sedmi bonusovými staršími písničkami. Tuto novou nahrávku platí z vlastních prostředků kapely a také její prodej bude směrován nikoliv přes distribuční síť, ale osobní prodej při dílčích vystoupeních.

„Vypadá to, co se folku týká, na blýskání na lepší časy také v České televizi. Živě by se měly točit diskusně-hudební pořady, kde by debatu o folku prokládaly písničky z tvorby Tonyho Linharta, Honzy Vyčítala, Wabiho Daňka, mne a dalších. První scénář by měl být točen snad už v únoru,“ optimisticky předestírá Žalman.

Ačkoliv v oblasti písničkové tvorby nemá zatím konkrétní plán, je jasné, že dlouho bez téhle tvůrčí drogy nevydrží. Jeho nejmilejším zázemím pro česání Múzy je už po řadu let chata v kouzelném údolí západních Čech, kde také hodlá provést jakousi soukromou inventuru svých starých trampských písniček a zapracovat na nových.

Návrat k trampingu

„Tramping pro mne hodně znamenal a cítím, že mu svým způsobem ještě něco dlužím. Rád se vrátím do těch stop a připomenu si staré časy plné nadějí, plánů a báječných kamarádů. Pochopitelně, že i trampský svět se mění jako všechno kolem, ale to hlavní zůstává… Na rozdíl od řady mých vrstevníků si nemyslím, že by tramping odešel s námi a zmizel. Můj kamarád Honza Hlaváč má chalupu na Brdech, blízko chaty Marko Čermáka, a viděl jsem, co mladých lidí v trampském do té lokality jezdí. Pravda je, že jsou poněkud cílevědomější, než jsme kdysi bývali my, jejich vzdor vůči konzumní společnosti má trochu jiný úhel náhledu, ale jsou okouzlení přírodou, kamarádstvím, samozřejmou soudržností tohohle společenství a hledají romantiku stejně jako kluci a holky před padesáti lety,“ svěřuje se se svým názorem na současnost Žalman.

Ke svému životnímu jubileu plánuje jediný koncert, a ten se uskuteční v listopadu v českobudějovickém Metropolu. „Nemyslím si, že by datum mých narozenin bylo pro mne nějakým radikálním předělem, ale rád bych všechna ta uplynulá léta zbilancoval na pódiu v písničkách a s těmi, kteří kus té muzikantské cesty šli společně se mnou,“ uzavírá Pavel Žalman Lohonka.