O tom, že Pavel Žalman Lohonka myslí svůj proklamovaný návrat ke kořenům vážně, svědčí i to, že narozeninový koncert situoval právě do jihočeské metropole. Koncert k jeho pětašedesátinám se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu ve velkém sále Domu kultury Metropol. Své půlkulaté životní jubileum sice Žalman přivítal už na začátku jara, ale pro velkou koncertní oslavu zvolil až podzim, protože bude spojená i s připomínkou někdejších populárních Minnesengrů. S touto skupinou, u jejíhož zrodu stál, působil Žalman 17 let, během nichž vydali osm alb a v českobudějovickém rozhlase natočili přes 400 snímků.

V programové skladbě výročního večera se počítá s prezentací obou Žalmanových formací, jak se 'spolem', tak s českobudějovickým uskupením 'a hosté'. Kromě toho si s ním na pódiu zazpívají staré nezapomenutelné hity i bývalé zpěvačky Minnesengrů a s hudební gratulací přijdou Nezmaři a také Miki Ryvola.

Éra Minnesengrů

„Původně jsme pro tuto příležitost nacvičovali minnesengrovské písničky s Andělem a se zpěvačkami Lídou a Janou, ale nedávný tragický odchod Anděla rozsah této části koncertu hodně změnil. Ale éru Minnesengrů neopomeneme,“ říká Pavel Žalman Lohonka.

Na webu kapela ještě vzkazuje, že počítá se závěrečným společným provedením několika masových písní. Součástí čtvrtečního koncertu bude i jednorázová výstavka, která připomene nejen Žalmanovu hudební kariéru, ale i jeho důležité životní milníky. Má na svém kontě přes šest set autorských písní, nespočet zpěvníků, dvě desítky vydaných alb, jichž se prodaly stovky tisíc. Může se pochlubit sedmi zlatými a jednou křišťálovou deskou, zlatou i Velkou Portou, několika Zlatými klíči, což jsou ceny udělované asociací Folk a country. Dvakrát byl v kategorii folku nominován na cenu Grammy (dnešní Anděl), a dokonce mu byl udělen titul Rytíř českého folku.

Expozici blíže představila Jana Švarcová z programového oddělení Metropolu. „Těší nás, že si Žalman pro tuto událost vybral právě Budějovice. A aby to nebyl jen běžný klasický koncert, připravili jsme pro tento večer výstavku, kde budou prezentovány Žalmanovy hudební trofeje, přebaly alb, ale i fotky z jeho života,” nastínila Švarcová.

Lístky ještě jsou

Zajímavá je podle ní třeba generační šňůra Lohonkových, jak moc si jsou podobní: Pavel, jeho tatínek a nyní Pavlův vnuk Arnošt. „Zřejmě jednou převezme Žalmanův štafetový kolík, protože už teď moc hezky zpívá,“ dokresluje náplň listopadového večera Jana Švarcová.Starosti s prodejem lístků rozhodně nemá – už v prvním týdnu měsíce byla velká část prodána. Na koncert, který začne ve Společenském sále od 19 hodin, lze nyní sehnat vstupenky za 260, 250 a 240 korun.

Pavel Žalman Lohonka

Narodil se 20. března 1946 v Českých Budějovicích. Písničkář a jedna z hlavních osobností českého folku. Bývalý člen skupiny Minnesengři, od roku 1982 vede vlastního sdružení Žalman & Spol. Autor několika stovek písní, které hrají i Nezmaři, Madalen, Jaroslav Lenk, Vlasta Redl, Slávek Janoušek a Věra Martinová. K jeho hitům patří Všech vandráků múza, Jdem zpátky do lesů, Ho Ho Watanay nebo Ráno bylo stejný.

HANKA HOSNEDLOVÁ, VÁCLAV KOBLENC