Poslední květnová neděle byla i posledním dnem pestrého pozemského života výborného českobudějovického hudebníka Jana Jakeše. Bylo mu 82 let, když svíce jeho života dohořela. Jeho jméno je nerozlučně spjato s hudebním světem, mimo jiné také s kapelou Dědows, v níž fungoval půl druhé desítky roků jako uznávaný a milovaný kapelník. Příbuzní a přátelé se s Janem Jakešem rozloučí v pátek 3. června od 9.30 hodin v kapli na českobudějovickém hřbitově sv. Otýlie.

Jan Jakeš žil v podstatě vždycky hudbou. Vlastně se dá říci, že byl profesionálním a především vášnivým muzikantem. Jako voják 
z povolání pracoval roky na úseku kultury, zejména pak ve známém ASUTu (Armádní soutěž umělecké tvořivosti – pozn. red.). Na hudebních pódiích se prezentoval i nezapomenutelnými sóly sopránsaxofonu a mistrovskou hrou na housle.

Jeho muzikantský životopis procházel etapami taneční, swingové i countryové hudby a v každé z nich zanechal zřetelnou stopu. Poslední dvě desetiletí pak byl svázán se skupinou Dědows, v níž hraje na banjo rovněž jeho dcera Patricie. Byl nejen lídrem této kapely, které vtiskl nezaměnitelný sound skvělými aranžemi a v neposlední řadě 
i vlastní tvorbou. Ta dodnes tvoří podstatnou část repertoáru stále aktivních Dědows, kteří budou svého prvního a jedinečného kapelníka opravdu postrádat.

HANKA HOSNEDLOVÁ
Autorka je publicistka