Absolvent brněnské JAMU, který se narodil 11. listopadu 1930, přišel do JD v roce 1965, kdy přijal nabídku tehdejšího šéfa opery Karla Noska. „S panem Stolbenkem  tehdy drželi ten basový repertoár. Byl čistý bas, krásný melodický, barevný hlas. Tvořil tady ve své době dějiny,“ řekl nynější šéf opery Miloslav Veselý.

K velkým rolím Oldřicha Jakubíka se počítají Štelina 
v Krútňavě, Lutobor z Libuše,  Rocco ve Fideliovi, Kecal v Prodané nevěstě, Sarastro v Kouzelné flétně, Gremin v Oněginovi, Komtur v Donu Giovannim, Malina v Hubičce, Basilio z Lazebníka sevillského, Osmin z Únosu ze serailu a opakovaně Vodník.

„Pěvecky velmi imponoval jako Beneš Smetanova Dalibora. V roce 1986 jsem napsal 
v recenzi(…), že Oldřich Jakubík je žalářníkem velkého formátu, který snese srovnání s nejlepšími představiteli této role u nás,“ připomněl Jiří Fuchs na serveru Opera plus.

V angažmá JD zůstal Oldřich Jakubík do 31. prosince 1991, pak v divadle hostoval. Jednou z posledních rolí byl 
v roce 1992 sluha Fiorillo z Lazebníka sevillského v režii Milana Fridricha.

Zemřel Oldřich Jakubík, jedna z osobností opery Jihočeského divadla. Bylo mu 83 let. Na snímku jako Vodník v Rusalce, 1991.

K těm, kteří Oldřicha Jakubíka poznali profesně, se řadí Miroslav Smyčka, sólista opery JD ze 60. let. Seznámili se jako mladí, když v dubnu 1949 společně nastoupili do sboru brněnské opery, potom se opět setkali v Českých Budějovivích.

„Byl vynikající zpěvák, v té době by se určitě neztratil ani na přední pražské scéně. Byl jedním ze sloupů této opery, hlavně v oboru seriozního 
a dramatického basu,“ řekl Miroslav Smyčka, který kolegu navštěvoval i poslední dobou v domově důchodců. Ještě nedávno si tam spolu zpívali…

Vzpomíná na něho také Viktor Toms. Toho Oldřich Jakubík soukromě učil zpěv. „Ocenil jsem, že se snažil  nedávat mi žádné velké naděje… Byl veselý, přímý člověk, samá legrace,“ řekl jeho žák.

Poslední rozloučení s Oldřichem Jakubíkem bude tento čtvrtek od 12 hodin v obřadní síni českobudějovického krematoria.