Lékaři se prý zprvu zdráhali říct mu tu zprávu na rovinu. To, že už nikdy nebude chodit, však Jan Kašpar tušil hned ve chvíli, kdy se ocitl na zádech pod starou lípou na jihočeské chalupě svého tchána. Ze stromu 
v dubnu roku 1988 spadl, když prořezával větve.

„Necítil jsem nohy, od pasu dolů jsem se nemohl hýbat," zavzpomínal na osudnou chvíli Jan Kašpar před lety 
v televizním pořadu Třináctá komnata. Ve středu se s hercem Divadla Járy Cimrmana, jenž zemřel minulé úterý, naposledy rozloučili jeho rodinní příslušníci a známí.
„Ze stromu jsem spadl kvůli vlastní nešikovnosti," přiznal Jan Kašpar, který si prý už před úrazem všiml, že v jižních Čechách jezdí kromě tehdy obvyklých „dvanáctsettrojek" také sanitky značky Land Rover.

„Když jsem tak ležel pod tím stromem, blesklo mi hlavou, že jestli pro mě přijede místo Land Roveru ta dvanáctsettrojka, nikam se odvézt nenechám. Ale přijel Land Rover," vzpomínal s úsměvem Jan Kašpar. První, co řekl zdravotní sestře, která se nad něj ve stínu staré lípy naklonila, prý byla věta: „To máte štěstí, že jste přijeli tímhle."

Jan Kašpar
Narodil se 6. září 1952, zemřel 11. června 2013.
Vyučil se provozním zámečníkem, hned po škole začal pracovat jako kulisák, v Divadle Járy Cimrmana se pak stal hercem.
Zahrál si také ve filmu.
Poté, co při prořezávání větví na chalupě svého tchána v jižních Čechách spadl ze stromu, zůstal upoutaný na invalidní vozík.
Skonal po vleklých zdravotních potížích, ještě 19. května si zahrál v divadle, dýchal však s pomocí kyslíkového přístroje.

Jana Kašpara pak podle jeho vyprávění sanitka převezla na polikliniku v Jindřichově Hradci. „Pamatuju si, že tam byl vousatý doktor. Po ošetření mě poslal do nemocnice v Českých Budějovicích," vyprávěl Jan Kašpar.

Tady podle zjištění našeho Deníku neležel příliš dlouho, konkrétně od 10. dubna do 15. dubna 1988. Lékaři jej tady údajně ani neoperovali a 15. dubna herce nechali převézt do nemocnice v Brně.

Kašparův herecký kolega 
z Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák ve zmíněném televizním pořadu zavzpomínal, jak mu jeden z budějovických lékařů tehdy telefonoval s dotazem, zda může herci natvrdo říct, že už nikdy nebude chodit. „Mně lékař řekl, že si jde ještě nastudovat literaturu o mém zranění, aby mi pak mohl podat přesné informace," řekl Jan Kašpar.

Herec se narodil 6. září 1952 v Praze. Zemřel tedy ve věku 60 let. Tomu, že bude někdy stát na prknech, která znamenají svět, v dobách jeho mládí nic nenasvědčovalo. Vyučil se totiž provozním zámečníkem v ČKD. Avšak hned po škole nastoupil jako kulisák do Městských divadel pražských.

Osudovým se mu stal jeho první herecký počin. V roce 1975 hrál v představení Žebrácké opery Václava Havla, které se konalo tajně. Kvůli tomu pak musel z Městských divadel pražských odejít.

Do pozdějšího Divadla Járy Cimrmana nastoupil v říjnu 1975 jako technik a kulisák. První roli dostal ve hře Dobytí severního pólu.
Po roce 1989 pracoval na ministerstvu vnitra a údajně také u Protidrogové brigády.

V Divadle Járy Cimrmana ztvárnil mnoho rolí. Například továrníka Bierhanzela ve hře Vražda v salonním coupé, vesničana Papouška v Němém Bobšovi, Děda Vševěda v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém, naposledy pak Praotce Čecha v Českém nebi.

Po úrazu v jižních Čechách hrál v divadle „sedací role", třeba Jirku Karáska ve hře Záskok.

Jan Kašpar si zahrál také 
v několika filmech. Ztvárnil například roli řidiče nakladače ve filmu Vesničko má, středisková, Melichara v Nejisté sezoně či důchodce ve snímku Vratné láhve.