Co se stane, když na zámek dorazí mistr magie a zbrojnoši omylem z jeho kouzelné knihy vypustí zlého ducha? To se dozví  lidé v Jindřichově Hradci. Páteční a sobotní večery jsou tu vyhrazené tradičním hraným prohlídkám. Letos se konají již podevatenácté, ale opět nabízí nový příběh.

Trasa vede několika místnostmi. „Vybíráme ty, které jsou nejkrásnější a nejlépe vypadají v noci. Návštěvníci se podívají do černé kuchyně, kaple a rondelu. Jsou to obvyklá místa, ale máme vyzkoušeno, že pro naše hrané prohlídky se  skvěle hodí," řekl produkční Antonín Kaška.

Na programu zůstává oblíbené vyprávění zámecké kašny, které se již řadu let nemění. Naopak divadelní příběh je pokaždé jiný. Ten letošní patří podle Antonína Kašky mezi nejzajímavější. Odehrává se zhruba v době Slavatů, kdy na zámek přijíždí alchymista se speciální kouzelnou knihou. Dva zbrojnoši z ní vypustí zlého ducha a všechny postavy, včetně místních strašidel, se ho pak až do konce prohlídky snaží zpacifikovat.

Termíny16., 17., 30. a 31. srpna
od 19.50 a 21 hodin
(po vyprodání ještě ve 22.20)

Vstupné
Plné 200 Kč
Snížené 100 Kč

Rezervace nutné na
www.akaska.cz, 603 248 491

Autorem scénáře je stejně jako v několika předcházejících letech Čeněk Třeček. „Teď už je zvládám psát docela rychle. Během roku přemýšlím, o čem by měl příběh být, nápady si schovávám a pak to jen dám dohromady," uvedl.

Sám pro sebe si napsal takovou roli, aby se nemusel učit žádný text. Ztvární tedy onoho zlého ducha z knihy, který během prohlídek jenom křičí nebo se ďábelsky směje. Některé nápady však musel oželet. „Chtěl jsem jako duch slézt dolů po praporu, ale ukázalo, že to látka nevydrží. Tak nakonec jenom vykukuji za ním," komentoval.

Jednu z hlavních postav, alchymistu, hraje Aleš Růžička. I když v prohlídkách účinkuje již potřinácté, tentokrát to pro něj bylo poměrně náročné. „Mám tam hodně textu.  Před premiérou jsem se musel intenzivně připravovat, celý týden jsem nedělal nic jiného, jen se učil. Musel jsem totiž dostat do hlavy i různé odborné výrazy," popsal.

Vystupování si i po mnoha letech užívá. Říká, že všichni účinkující tvoří výbornou partu a hrají s radostí. Aleš Růžička má navíc k zámku velký vztah. Plnil zde civilní službu, a protože pak nechtěl památku zcela opustit, připojil se k hraným prohlídkám. Stejný příběh k akci ostatně přivedl i Čeňka Třečka.

Na závěr prohlídky se tradičně zjevuje Bílá paní, která upustí kapesníček. To je podle Antonína Kašky oblíbená část programu. „Mnozí návštěvníci k nám právě kvůli tomu chodí pravidelně a soutěží, kdo pochytá víc kapesníčků. Vím i o lidech, kteří tu byli minimálně patnáctkrát," řekl.

Kromě místních akce láká především turisty. Antonín Kaška však přiznává, že s návštěvností v poslední době příliš spokojený není. Zatímco 
v roce 2004 padl rekord  a přišlo 4409 diváků, loni jich bylo 
o polovinu méně. „Lidí ubývá, všichni šetří," vysvětlil.

Důvodem podle něj ale může být i to, že hraných prohlídek obecně přibývá. Kromě Jindřichova Hradce je nabízí celá řada dalších památek. „My se ale snažíme nikdy nepolevit 
a držíme si vysokou úroveň. Ostatně většina akcí nás nějakým způsobem kopíruje, my jsme byli v porevolučních Čechách první," zdůraznil.

V Hradci budou hraným prohlídkám patřit ještě čtyři večery. Nejbližší se uskuteční tento pátek od 19.50 a 21 hodin.