Jana Fesslová je asi mediálně nejviditelnější českou vozíčkářkou. Letos k jejím počinům, jimž média a jejich prostřednictvím i široká veřejnost věnují svou pozornost, přibylo vydání knihy. Společnost Plejáda publishing, s. r. o., vydala knihu Přece nechcípnu jen tak, v podtitulu vysvětlující, že jde o zpracovaný rozhovor – životopis takto: Hynek Klimek s paralympioničkou Janou Fesslovou. Tím jako by bylo řečeno vše: na osmi desítkách stran budeme číst o sportovních úspěších bývalé házenkářky, osudem sražené na vozíček, nyní rekordmanky v hodu oštěpem, koulí a diskem. Jenže, i když se toho v knize o sportu dozvíme spoustu, hlavní zpráva, která k nám je vysílána na těch pár stranách, doplněných o fotopřílohu, se týká nezlomné vůle k životu, k boji s obtížemi, které mohou život lehce zmařit.

Kdyby se někdo pokoušel napsat podle životopisu Jany Fesslové román, byla by to nejspíš slátanina. A film? Buď dojemné béčko s „jakože-hepyendem“, nebo snad psychothriller? Ani sám životopis není nijak kvalitně zpracován, text je ušitý horkou jehlou, jedny nebo dvoje korektury by mu jen prospěly. Množství frází a floskulí, jimiž je kniha doslova prošpikována, z ní také nedělá zrovna nakladatelský vrchol. Žádné umění, jen další zastavení na cestě životem, kde se co chvíli ozývá věta jak vystřižená ze hry Friedricha Dürrenmatta – Play Strindberg: „Tak už konečně umři!“

Zatímco mnozí, zvláště v zimním čase plýskanic a depresí, od života utíkají, Jana Fesslová jím, vyzbrojena humorem sobě vlastním, projíždí, nedbajíc na obě strany odstřikujícího marastu. Potvrzuje tak starou moudrost, že „ženská vydrží víc než člověk“. Její přístup k životu, její elán vital, bude, jak doufám, inspirací všem těm, kteří celé dny prosedí v bytě s rukama v klíně, mladí, zdraví a odpočatí, a přitom lomí rukama a nadávají na život. Přečíst si povídání o ženě, již její manžel Josef tituluje jako „prostě skvělou“, zkrátka nemůže škodit.

Hodnocení Deníku:60%

TOMÁŠ VEBER
Autor je kulturní kritik

Přece nechcípnu jen tak. Hynek Klimek s paralympioničkou Janou Fesslovou. Plejáda publishing, 78 stran, doporučená cena 269 korun.