V gotické tvrzi Žumberk na Novohradsku chystají na letní sezonu novou expozici Rožmberkové a rybníkářství v jižních Čechách a Waldviertlu. Návštěvníkům přiblíží historii rybníkářství v oblasti Třeboně a Nových Hradů.

„Zatím ale není jisté, zda pořadatelé získají na akci zařazenou do programu letošních Rožmberských oslav dotaci,“ řekla mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová.

Jihočeské muzeum, pod něž spadá i pobočka v Žumberku, chce spolu se svým rakouským partnerem - příhraničním městem Weitrou, na projekt získat dotaci z operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika. Řídící výbor ale projekt neschválil, rakouské straně doporučil jeho přepracování a nové předložení.

I když žádost o dotaci nebude úspěšná, výstava se podle Koželuhové na české straně uskuteční. Redukovaný projekt zaplatí Jihočeský kraj ze svého. Součástí původního měly být workshopy a katalog v jazykových mutacích. Rozpočet projektu za českou stranu je tři miliony korun. Výstava ukáže unikáty zejména ze sbírek Jihočeského muzea. Na její přípravě se budou podílet i odborníci z archivů a rybářství.

Na výstavě by se návštěvníci měli seznámit s údaji o posledních Rožmbercích - Vilému a Petru Vokovi a rybniční soustavě na jejich panstvích, ale také o významných rybníkářích, výlovech a transportu ryb či efektivitě obchodu. Na rakouské straně by se měli pokusit představit zajímavosti o rybníkářství v oblasti Waldviertlu se zřetelem na Weitru a okolí.

Ves Žumberk byla založena v polovině 13. století. O dvě století později tam byla vystavěna kamenná tvrz v pozdně gotickém slohu. Vystřídala řadu majitelů. V roce 1969 muzeum začalo s její rekonstrukcí. Expozice v sousedství ojedinělého gotického kostela a vodní nádrže si ročně prohlédnou tisíce lidí. (čtk)