Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zuzana Piussi: Dostala jsem cenu za to, že jsem málem skončila v base

Tábor – Slovenská režisérka, jejíž jméno znělo poslední měsíce hlavními zprávami kvůli stíhání za snímek Nemoc třetí moci. Zuzana Piussi, jíž hrozilo vězení 
a téměř milionová pokuta, se  však nevzdala a  přidala další dokument Od Fica do Fica, který přivezla na festival Jeden svět v Táboře.

26.3.2013
SDÍLEJ:

Režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi přivezla do Tábora snímek od Fica do Fica.Foto: David Peltán

„Je o situaci, ve které se ocitla slovenská společnost po 23 letech budování demokracie. Myslím, že v České republice to není o moc lepší," říká 41letá Zuzana Piussi.

Slovenská kina odmítla váš nový film promítat. Změnila se už situace k lepšímu?
Příliš ne. Když multiplexy náš film odmítly, hledali jsme jiné možnosti. Už to neřeším, ať si promítají, co chtějí.

Co pro vás znamenají lidská práva?
Všichni lidé jsou si rovni. Nikdo nemá právo sahat druhému na život a svobodu. I když se ideály osvícenství nikdy nepodaří prosadit, musí být vždy někdo, kdo se nebojí říct, kde je pravda.        I politici, kteří se rádi vysmívají lidskoprávním aktivistům, aby mohli čínskému premiérovi lézt s prominutím do pr…, to ví. Myslím lidi jako Nečas, Klaus nebo Fico.  Kdyby je někdo zavřel, jen tak z politických důvodů, byli by první, kteří by se svých lidských práv domáhali. Podívejte se na Ratha.

Máte nápad, jak přesvědčit lhostejné? Mám pocit, že díky filmu Nemoc třetí moci o podezřelém fungování slovenských soudů, se vám to povedlo.
Chcete po mně příliš. Jsem jen poměrně slabá žena 
s kamerou. Nevím, jak věci změnit. Film Nemoc třetí moci byl v podstatě propadák, všimlo si ho pár lidí. Přišlo trestní stíhání, potom se z toho stala kauza.

Před pár měsíci bylo  trestní stíhání zastaveno. Jak byste popsala své pocity?
Rozhodně to nebylo příjemné. Mám děti. Moje dcera se toho doopravdy moc polekala. Ještě před tím měla podobné problémy novinářka Zuzana Petková. Nikdo se jí nezastal a opravdu to vypadalo, že skončí ve vězení.

Spousta lidí by možná ze strachu přestala točit nebo emigrovala. Vy jste řekla, že točit pořady o vaření nebudete. Měla jste ale nějakou slabší chvilku?
Moje problémy nesouvisí    s chutí točit filmy, se strachem je třeba se vyrovnat. Spíš s financováním filmů na Slovensku. Je těžké sehnat na ně peníze, mnohdy jsem je dělala bez jakékoli podpory. Nejsem sama a nemůžu si dovolit zůstat bez příjmu. Často jsem uvažovala, že budu pracovat v restauraci jako číšnice, mám hotelovou školu, je to jedno z řešení.

A emigrace?
Potkala jsem se s americkým velvyslancem, zajímal se o můj případ jako první. Kdyby bylo nejhůř, poprosila bych ho o pomoc.

V Česku jste měla silnou podporu. Jaké to pro vás bylo?
Důležité. Velmi mi to pomohlo psychicky.

Jak vidíte Čechy: jsme stále bratia?
Hodně jsme toho spolu prožili, jsme stále bratři ve zbrani. Bojujeme za to, aby naše děti žily v normálních poměrech. Aby o nich nerozhodovali gangsteři. S trochou štěstí se to podaří.

Dostala jste letos cenu morálky FITES. Je to cena útěchy?
Určitě. A satisfakce. Ale radši bych dostala cenu za dobrý film než za to, že jsem skoro skončila v base.

U čeho odpočíváte?
Čtu. Naposledy knihu Paula Johnsona o Darwinovi. Ta mě doopravdy velmi zaujala. Johnson je věřící křesťan, Darwin byl ateista, přesto 
o něm Johnson napsal velmi krásnou knihu. Bez předsudků a s obdivem, který si ten člověk zaslouží.

DAVID PELTÁN

Autor: Redakce

26.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Ilustrační foto.

Odvolit je možné i v posteli

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Ledenice – Nová cisterna udělala radost ledenickým dobrovolným hasičům. Ti jsou nejstarším fungujícím spolkem obce a jedním z nejstarších vesnických hasičských sborů v republice.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení