Už jim nepomůže ani svěcená voda. Čeští basketbalisté nesplnili první bod, a to prohrát s americkým Dream Teamem přijatelným rozdílem.

Ve skupině A sice obsadili třetí místo, ale ke druhému bodu už ani nedojde. Zásluhou drtivé prohry už nemohou pomýšlet na postup, protože ve zbývajících skupinách mají Německo (-16), v případě Argentiny (zatím -28) či Japonska (-46) teprve budou mít, týmy na třetích příčkách lepší skóre.

Čeští basketbalisté v bílém v utkání proti Francii.
Hlavně nespekulovat. Je tu bitva o postup proti USA, basketbalisté větří šanci

Hvězdami z NBA nabitá armáda českého trpaslíka rozbombardovala. Určila, že Lvi mají díru 49 bodů. Z olympijského Tokia odlétají s jedinou výhrou proti Íránu.

Češi hodně chtěli čtvrtfinále. Slavných jmen se nezalekli a po necelých dvou minutách vedli 9:2. Pět bodů zaznamenal naturalizovaný Američan Blake Schilb. A to zdaleka neřekl poslední slovo. Po jeho dvou trojkách řadě se totiž Lvi utrhli do dvojciferného úniku (17:7).

Také ve druhé pětiminutovce měl překvapivě navrch český outsider. Spojené státy sice snížily, zásluhou dvou trojek Zacha Lavineho ale prohráli první kvartál 18:25. Krajan Schilb jim vysázel jedenáct bodů.

Rozhodlo se ve druhé půli

Co se favoritovi nepovedlo v úvodní desetiminutovce, to zachránil ve druhé. Hned po minutě se přitáhl na rozdíl jediného koše. Češi však nezpanikařili a po třech minutách druhého hracího období byli ve čtyřbodovém plusu.

Jenže proti byl Kevin Durant, který dvakrát napřáhl za tříbodovým obloukem. Poprvé tak v zápase dostal svůj tým do vedení (34:33). Podle zápisu hosté se na tři minuty střelecky odmlčeli, čehož Amerika využila k posunutí skóre 39:33.

Ondřej Balvín sváděl tuhé boje s Rudy Gobertem.
Dělali jsme maximum, Francie ale byla lepší, uznal Balvín. Čelil hvězdě NBA

První minibrejk Lvi ustáli, když snížili na rozdíl dvou bodů. Situace se opakovala, s tím, že po Schilbově trojce tři vteřiny před koncem prvního poločasu šli oba týmy do kabin za stavu 37:33.

Na zrodu náskoku Dream Teamu měl největší podíl hvězdný Durant, který v první půli dal třináct bodů. O bod lepší byl jen český sniper Blake Schilb.

Úvod třetí čtvrtiny zastihl Ginzburgovy svěřence v horším světle. Za čtyři minuty prohnali košem soupeře pouhé dvě dvoubodové střely a Američané se jim vzdálili na deset bodů.

Exhibice v závěru

Česká střelecká mizérie pokračovala. Naopak zámořský celek oprášil trojkovou zbraň. Po třech dalekonosných úderech znovu protivníkovi výrazněji odskočil. Hosté v posledních čtyřech minutách skórovali pouze dvakrát a po trojce Duranta vteřinu před klaksonem prohrávali už o dvaadvacet.

Tokiem se nesla vítězná Marseillaisa. Čeští basketbalisté druhý zápas prohráli

Suma sumárum: USA si za třetí epochu připsaly pětatřicet bodů, tak Češi jen sedmnáct. Závěrečné dějství se už proměnilo v americkou exhibici. Činil se hlavně Jayson Tatum. Po čtyřech minutách svojí trojkou posunul rozdíl ve skóre na třicet bodů a byla to patnáctá americká.

Galastřelecké představení největšího aspiranta na olympijské prvenství pokračovalo. Tatum sedmnáctou trojkou trefil stovku. Americký hlad po co nejvyšším vítězství nebral konce. Češi sesnažili držet krok, oproti třetímu kvartálu vylepšili střelbu, ale stejně utrpěli výprask.

USA – Česká republika 119:84 (18:25, 47:43, 82:60)

Body: Tatum 27, Durant 23, Lavine 13, Holiday 11, McGee 10, Lillard 8, Middleton 8, Green 8, Adebayo 6, Booker 5, Grant 0, Johnson 0 – Schilb 17, Balvín 15, Veselý 13, Satoranský 12, Jelínek 7, Palyza 7, Auda 6, O. Sehnal 5, J. Bohačík 2, M. Peterka 0, Šiřina 0, Vyoral 0. Rozhodčí: Glišič (Srb.), Mazzoni (Ita.), Malo (Kan.). Fauly: 17:14. Trestné hody: 12/9 – 13/8. Trojky: 20:8. Doskoky: 36:29. Hráno v Saitama Super Arena bez diváků.