Spilková přiletěla s cílem vylepšit 48. místo z olympijské premiéry golfu v Rio de Janeiru. V Tokiu se však sešla kompletní světová špička v čele s jedničkou žebříčku Nelly Kordovou, dcerou bývalého českého tenisty Petra Kordy, reprezentující Spojené státy. Česká golfistka v redukovaném pořadí figuruje na 52. místě.

Josef Dostál a Radek Šlouf postoupili v závodě deblkajaků na 1000 metrů na olympijských hrách v Tokiu přímo do čtvrtečního semifinále. V rozjížďce byli druzí, nestačili pouze na maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.

Dostál nastoupil do druhé disciplíny pod pěti kruhy den po nezdaru na singlkajaku, kde nenaplnil medailové ambice a skončil až pátý. Se Šloufem při společné olympijské premiéře od poloviny trati kontrolovali druhé postupové místo a bezpečně si zajistili účast v semifinále bez nutnosti startu v dnešním čtvrtfinále.

Oštěpaři Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch dnes v Tokiu uspěli v olympijské kvalifikaci, oba předvedli své letošní maximum a zopakují si finále z Ria de Janeiro.

Vadlejch posledním pokusem hodil 84,93 metru, což byl čtvrtý nejlepší výkon v kvalifikaci. Veselý sice limit nesplnil, ale 83,04 metru ho zařadilo na osmé místo. Napravili tak úterní selhání českých vrhačů, kdy v kvalifikaci vypadly všechny tři oštěpařky Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková a Irena Gillarová a neuspěl ani koulař Tomáš Staněk.

Po dvou disciplínách olympijské soutěže v desetiboji je Adam Sebastian Helcelet na 18. a Jiří Sýkora na 21. místě. Největší favorit Kanaďan Damian Warner rozjel desetiboj na úrovni 9000 bodů.

Úvodní stovku zaběhl Helcelet za 11,06 sekundy, což je jeho letošní maximum. Jiří Sýkora si zapsal čas 11,18. Mezi 23 desetibojaři jim patřilo 18. a 20. místo. Daleko nejrychlejší byl Warner, čas 10,12 byl o dvě setiny lepší než při jeho desetiboji v Götzisu, kde zůstal jen pět bodů pod magickou hranicí.

V dálkařském sektoru oba Češi zůstali pod svými možnostmi - Helcelet skočil 716 a Sýkora 703 centimetrů. Zato Warner, který má bronz z Ria de Jaineiro, pokračoval ve skvělém tažení i ve druhé disciplíně a 824 centimetrů by mu mezi dálkařskými specialisty vyneslo bronzovou medaili.

Na olympijský velodrom poprvé vyjede jediný český zástupce v dráhové cyklistice Tomáš Bábek. Bude to jeho druhá olympijská účast po týmovém sprintu před třinácti lety v Pekingu. Středeční sprint však bere jen jako přípravu na svou parádní disciplínu – keirin, v níž má bronz z mistrovství světa. Ta bude na programu o víkendu a protože keirin v Japonsku vznikl, těší se v dějišti her velké pozornosti.

Česká olympijská účast ve středu v Tokiu:
0:30 golf ženy - 1. kolo: Spilková
2:00 atletika - desetiboj muži: Helcelet, Sýkora, oštěp muži - kvalifikace: Vadlejch, Veselý
4:22 rychlostní kanoistika - K2 1000 m muži - rozjížďky: Dostál, Šlouf
6:50 vzpírání - nad 109 kg muži - skupina B: Orság
8:30 dráhová cyklistika - sprint muži - kvalifikace: Bábek
12:00 atletika - 1500 m ženy - semifinále: Mezuliáníková, Mäki
12:30 atletika - 400 m ženy - semifinále: Vondrová
23:30 dálkové plavání - 10 km muži: Kozubek