VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TRHOVÉ SVINY

OBRAZEM: Místo dospělých si na ryby políčily jejich děti

Borovany - Dětský výlov. Tak nějak by se dala charakterizovat akce, která se v sobotu uskutečnila v Borovanském mlýně. Místo zkušených rybářů se tady za úlovky vydaly jejich děti.

Parta nadšenců křísí ducha Terčina údolí

Nové Hrady - Existují teprve pár měsíců, za sebou ale mají obrovský kus práce. A to doslova, většina jejich dosavadních setkání se totiž neobejde bez pracovního nářadí. Jak již napovídá název Okrašlovací spolek pro Terčino údolí, Nové Hrady a okolí, členové a sympatizanti spolku si vytkli nelehký cíl. Nejen jednáním se všemi zainteresovanými stranami, sháněním peněz na údržbu a obnovu, ale mnohdy vlastníma rukama navracejí původní krásu Národní přírodní památky Terčino údolí, která v posledních letech znatelně pustla.

Borovanští sportovci sáhli na samé dno klubové pokladny

Borovany - Složitou situaci musí řešit členové tělovýchovné jednoty Calofrig v Borovanech. Její předseda Jiří Kubeš musel na minulém zasedání žádat zastupitele o mimořádný příspěvek. Sportovci se dostali do tak velké finanční tísně, že doslova obraceli každou korunu.

Ani po těžké nehodě se Pavel nevzdává

Byňov - Před třemi lety lékaři nevěřili, že mu zbývá víc než pár měsíců života. Dnes Pavel Svoboda, ačkoli zůstal po nehodě upoutaný na lůžko, pilně cvičí a věří, že příští rok doprovodí svého syna do první třídy.

Turisté si pletou Borovany s jejich menším dvojčetem

Borovany / Borovany - Není pomalu den, aby si někdo nespletl město Borovany na Českobudějovicku se stejnojmennou obcí na Písecku. Ivana Dolejšková, starostka daleko menších Borovan nedaleko Bernartic, už ale takové omyly bere s humorem.

U hranic létá vrtulník, auta staví policisté

Novohradsko – Ani myš neproklouzne už dva týdny přes hraniční přechod Nové Hrady – Pyhrabruck, aniž by o ní nevěděli muži zákona. Policejní hlídky tu staví auta pro případ, že by se tudy snažili do vnitrozemí dostat běženci. Výjimku nemělo ani naše redakční vozidlo.

Starosta Stropnice čelí obžalobě

Horní Stropnice – Až s osmiletým trestem by mohl od soudu odejít starosta Horní Stropnice Václav Kučera a další tři členové minulé obecní rady. Čelí obžalobě, že v roce 2013 zmanipulovali veřejnou zakázku na nákup traktoru 
a další lesní techniky v celkové ceně takřka čtyři miliony korun. Na případ upozornila Mladá fronta Dnes.

Vize tábora pro uprchlíky budí emoce

Nové Hrady - S myšlenkou vybudovat na okraji Nových Hradů stanový tábor pro běžence, operuje ministerstvo vnitra. Potřeba by mohl být v případě, že by uprchlíci ve velkém volili cestu z Rakouska do Německa přes Českou republiku. Třebaže zvažované zařízení by mohlo fungovat jen do příchodu mrazů, mezi místními budí takový plán značné emoce.

Novohradští mohou sousedit s běženci

Nové Hrady – Nesví jsou obyvatelé Nových Hradů z možných dopadů uprchlické krize. Ta by se mohla promítnout i do jejich každodenních životů, a to nejen zesílením ostrahy na nedalekém hraničním přechodu či namátkovými kontrolami, jež v poslední době lidé z příhraničí potkávají například cestou do práce.

Na Hojnou Vodu pozvali skláře

Hojná Voda - Historické kostýmy, soutěž o nejlépe upečenou husu nebo sklářskou dílnu, to vše nabídnou v sobotu Rožmberské dny v Hojné Vodě. Zdánlivě se obec vrátí o 420 let zpátky do dob posledních Rožmberků, kteří byli tehdy majiteli panství a do krásného koutu Novohradských hor se jezdili léčit.

V Horní Stropnici opouští lavičku trénující předseda, Borovany si vezly debakl

Horní Stropnice - Po porážce v Dolním Bukovsku nováček I.B třídy obměnil realizační tým, Lešek Szypula skončil.

Předseda Jan Gažák ukázal mladým, jak dávat góly, přesto Sviny prohrály

Trhové Sviny – Hrající šéf klubu se dvakrát trefil při utkání v Sedleci.

Každý z borovanských hasičů je zároveň hercem

Borovany - Už popáté vyrazil s rozhlasovým mikrofonem mezi jihočeské hasiče redaktor Českého Rozhlasu České Budějovice Zdeněk Zajíček, aby jen o pár dní později mohl posluchačům představit další partu chráněnců svatého Floriána v rámci soutěže Dobráci roku. Tentokrát zavítal do Borovan. Tady na něj kromě nejstaršího člena sboru Václava Hanzala čekal také náčelník Lukáš Macht a malí hasiči.

Zliv měla ve Svinech na dosah první výhru, ale domácí finiš jí pokazil radost

Zliv - Trenér Pavel Cepák na lavičce Zlivi prožil infarktový závěr utkání v Trhových Svinech.

Borovanští si zaplavou v opraveném bazénu

Borovany - V novém kabátě přivítá už v říjnu milovníky plavání krytý bazén v areálu borovanské základní školy. Během prázdnin tu dělníci zvládli generální opravu. Vylepšení se dočkal nejen samotný bazén, ale i celé jeho zázemí.

Trocnovské slavnosti představily řemesla i hasiče

Trocnov - Areál památníku rodiště Jana Žižky z Trocnova ožil v sobotu další akcí.

Skauti mají blízko i k počítačům

Horní Stropnice, Nové Hrady - Nejen v lese, ale i v tajích techniky se učí orientovat mladí skauti na Novohradsku. Práce v oddílech dnes nabízí nejen tradiční dovednosti, ale i spoustu moderní zábavy. Přesvědčit se o tom a vyzkoušet některé z oblíbených her na vlastní kůži můžete tento týden, kdy skautské středisko Sirius Horní Stropnice pořádá dny otevřených kluboven.

Hasiči už k životu ve Stropnici patří 135 let

Horní Stropnice - Oslavy výročí se neobešly bez zábavy, ale k vidění byly i zajímavé ukázky zásahů.

OBRAZEM: První školní den na ZŠ v Trhových Svinech

Trhové Sviny - Také v Trhových Svinech znovu usedli žáci do školních lavic.

OBRAZEM: První školní den na Gymnáziu Trhové Sviny

Trhové Sviny - Nový školní rok zahájili také žáci Gymnázia Trhové Sviny.

OBRAZEM: První školní den na ZŠ v Horní Stropnici

Horní Stropnice - První školní den si dnes prožili také žáci ze Základní školy v Horní Stropnici.

Popravený učitel má ve Slavči pamětní desku

Slavče - V nevelké obci Slavče, pár kilometrů jižně od Trhových Svinů, se od počátku 20. století vystřídala v místní trojtřídní obecné škole řada učitelů a učitelek. Byli mezi nimi také ti, kteří nesli příjmení Kozlík. K tomuto učitelskému rodu patřil též Bohumil Kozlík, rodák z Trhových Svinů.

OBRAZEM: Slaměný hrad vzali útokem

Borovany – Barevné korouhve, rodové znaky, ale i nejrůznější atrakce a disciplíny tento víkend opět zaplnily louku u Nového rybníka v Borovanech. Nechyběl samozřejmě ani tradiční slaměný hrad Slamburk, kolem kterého se vše točilo.

Hraničář čeká po letech premiéra, jeho kvality prověří soupeři v I.B třídě

Horní Stropnice – Do skupiny D byl v I. B třídě nalosován druhý postupující z okresu České Budějovice, Hraničář Horní Stropnice. Po letech v přeboru poměří síly s krajskou konkurencí.

OBRAZEM: Víkend v Komařicích patřil řemeslům

Komařice - Už po desáté si mohly o víkendu děti v Komařicích ověřit, jak jsou na tom se zručností. Uskutečnil se tady totiž další ročník Setkání řemesel. Aspoň na chvíli se tak děti ocitly v kůži kováře či řezbáře, vyrobit si ale mohly také proutěný košíknebo korálek. 

Péči o Terčino údolí berou do svých rukou

Nové Hrady - Zpustlý park znovu získává na kráse, místní se tu v sobotu sejdou na další brigádě.

Oblíbený kantor byl trnem v oku starostovi

Slavče - V nevelké obci Slavče, pár kilometrů jižně od Trhových Svinů a kousek od Besednice, se od počátku 20. století vystřídala v místní trojtřídní obecné škole řada učitelů a učitelek. Byli mezi nimi také ti, kteří nesli příjmení Kozlík. K tomuto učitelskému rodu patřil též Bohumil Kozlík (*1904), rodák z Trhových Svinů.

OBRAZEM: Berušky si užívají u Žumberka

Žumberk - Dvanáct děvčat z českobudějovického oddílu Berušky, z nichž nejmladší jsou čtyři roky, tráví část prázdnin na skautském táboře u Žumberka. Vyzkoušet si zde mohou všechny své dovednosti včetně rozdělávání ohně, vázání uzlů či věšení a snímání vlajky. Skautské hnutí z jihu Čech o prázdninách dohromady pořádá 72 táborů.

Petra Hobzová relaxuje na chalupě

Žumberk - Pamatujete si na maličkého ztřeštěného Puka ve Snu noci svatojánské v režii Jiřího Menzela na otáčivém hledišti v Českém Krumlově? Petra Hobzová si právě touto postavičkou získala okamžitě srdce stovky nejen jihočeských diváků. Od té doby už sice uplynulo více než 20 let, ale podle jiskřiček v očích a nakažlivého smíchu sympatické herečky máte pocit, jako by to bylo včera.

Na Novohradsku čekají cyklistu kopce, ale také řada památek a zajímavostí

Novohradsko - O Novohradských horách se říká, že jsou stejně krásné jako Šumava, navíc v mnoha ohledech nedotčené a turisty trochu opomíjené. Přitom tu na cestách potkáte nejen krásnou přírodu, ale i spoustu památek a zajímavostí. O tom, že je to pravda, se můžete přesvědčit třeba na třicetikilometrové trase, kterou popisuje dnešní díl letního seriálu určeného především cyklistům.

Hasiči hrají dětem pohádky přes půl století

Borovany - Že jsou dobrovolní hasiči v Borovanech opravdu dobří, dokazují desítky trofejí rozmístěných po celé hasičárně. Oni ale umějí ještě něco jiného. Hrát loutkové divadlo. A jde jim to tak dobře, že letos oslaví 60 let od vzniku loutkového souboru.

V Hojné Vodě hledali krále dřevorubců

Hojná Voda - Sílu, rychlost, obratnost. To všechno museli prokázat muži, kteří se chtěli pyšnit titulem „král dřevorubců". Toho už potřetí hledali druhou červencovou sobotu v Hojné Vodě.

OBRAZEM: Milovníci borůvek se sjeli do Borovan

Borovany - Desítky stánků se všemožnými řemeslnými výrobky, folklorní hudba a tolik borůvkových dobrot, až z toho návštěvníkům zrak přecházel. Tak to o víkendu vypadlo v Borovanech. Už po jedenácté se v areálu zdejšího kláštera uskutečnilo tradiční Borůvkobraní.

OBRAZEM: Napečeno. Svátek borůvek je tu

Borovany - Už v sobotu vypukne v Borovanech na Českobudějovicku tradiční slavnost zvaná Borůvkobraní. Na tisíce návštěvníků je třeba se připravit. Místní důchodkyně pečou už pojedenácté koláče. Borůvky vykoupily od místních sběračů. Po koláčích se pustí do lívanců a tzv. natahaček. Na borůvkové koláče si nakoupily: 100 kg mouky, 30 kg cukru, 3 balíky mléka, 10 kg tuku. 

Trenér Korčák prahne po titulu mistrů Evropy, Pecková poletí za velkou louži

Ledenice – Softbalisté prázdniny neznají. Alespoň ti nejlepší v Česku, mezi které se řadí i zástupci jediného extraligového klubu v kraji – Žraloků Ledenice.

Za války posloužila zvoníkovi hilzna

Zaliny - Druhá světová válka zasáhla také do osudů Zalinských. V roce 1929 si vystavěli novou kapli, kterou opatřili novým zvonem. Ale ze zvonění se po začátku druhé světové války příliš dlouho neradovali. V roce 1941 se totiž rekvizice zvonů dotkla nejen kostelů, ale i kapliček.

Emil Roděj miluje nejvíc veterány ze třicátých let

Jílovice - Sníte o cestě kolem světa? Tak toto přání si Emil Roděj
z Jílovic u Českých Budějovic splnil už několikrát. A jak říká, vůbec mu nevadí, že se jedná pouze o cestu kolem jihočeského Světa. Právě tento rybník v Třeboni totiž objel už několikrát, a to vždy v některém ze svých nádherných veteránů. Ty jsou jeho velkou chloubou a láskou, jež začala už v Emilově dětství.

V Trocnově prozrazují nové detaily z Žižkova života

Trocnov - Věděli jste, že Jan Žižka zřejmě na jedno oko neviděl již od dětství a zřejmě proto mu říkali malý Ješek? Máte chuť vyfotit se u koně slavného vojevůdce v životní velikosti? Zajímají vás zbraně z dob husitských válek nebo málo známé detaily z Žižkova života?

OBRAZEM: Kdo má rád na Martinském mlýně

Hrádek u Pečína - Už po páté se v sobotu 13. června na Martinský mlýn vrátil dětský den a benefiční koncert známých hvězd Kdo má rád. Pro děti byl připravený dětský den s pohádkovými bytostmi kolem rybníka.

Dva kluci dokázali pobláznit celou školu

Horní Stropnice - Začalo to výzvou na internetu „Všichni za stůl". S nápadem natočit video a poslat ho do soutěže přišel Honza. Ten „zaměstnal" svou paní učitelku třídní a šlo se natáčet, potom sestříhat a zavěsit na internet. Základní škola a Mateřská škola Horní Stropnice, malá základní škola v samém cípu Novohradských hor se zapojila do soutěže.

Kdo má rád opět na mlýně

Hrádek u Pěčína - Dětský den a benefiční koncert Kdo má rád se letos uskuteční již popáté, a to v sobotu 13. června na Martinském mlýně u Pěčína u Trhových Svinů.

Poválečné otevření sokolovny dokumentuje krátký film

Ledenice - Historie Sokola v Ledenicích začala už 14. března 1897, tehdy se sešlo na přípravné schůzi celkem 29 zakládajících členů v hostinci Jana Sládka. A první jarní den toho roku přinesl i první, ustavující valnou hromadu.

Komisi předvedou loutkové muzeum

Svatý Jan nad Malší - Nejen společenským životem by chtěli lidé ze Svatého Jana nad Malší zabodovat u hodnotící komise soutěže Vesnice roku. V soutěži ves ale není žádným nováčkem, v roce 1997 se dokonce stala nejen jihočeskou Vesnicí roku, ale zvítězila i v konkurenci v celostátním kole této soutěže.

Ledenický Michal Bez rozhodl, svým gólem v závěru zmrazil Dolní Bukovsko

Českobudějovicko - Plané se doma s Trhovými Sviny (4:3) povedl obrat. Trenéři hodnotí pro Deník zápasy I.B. 

Dotace možná vrátí do jeslí dětský smích

Nové Hrady - Léta nevyužívané a chátrající bývalé jesle v Nových Hradech se možná již brzy stanou oblíbeným místem pro trávení volného času. Pomoci by tomu měla krajská dotace, o kterou chce radnice co nejdříve požádat.

Dluh po stavbě splatili díky ochotníkům a hudebníkům


Olešnice – Pravidelné cvičení, ale i ochotnické divadlo už od počátku provázelo Tělocvičnou jednotu Sokol v Olešnici. O úplných začátcích jednoty v obci vypráví pamětní kniha, kterou v roce 2010 začal sepisovat současný starosta jednoty Josef Buřič. „Kroniku jsme neměli, takže jsem se rozhodl sepsat vzpomínky místních. Čerpal jsem i z jiné pamětní knihy, kterou v roce 1923 sepsal místní kronikář 
a učitel Tomáš Soukup," vysvětluje.

Matador Petr Fiala v Olešnici odmítl senzaci na úkor lídra okresního přeboru

Českobudějovicko – Bod jim proklouzl mezi prsty! Fotbalisté Nových Hodějovic v boji o záchranu sahali po překvapení kola.

O známý park bude pečovat okrašlovací spolek

Nové Hrady - Když Tomáš Vyhnánek z Prahy známým řekne, že má chalupu na dohled od Terčina údolí, i v hlavním městě hned každý ví, kde se tento park nachází. V posledních letech však přírodní památka u Nových Hradů připomínala spíše zarostlou džungli. To se postupně začíná měnit k lepšímu i díky iniciativě místních lidí.

Novohradští MOPíci jsou v přírodě jako doma

Nové Hrady - Tušíte, kde hledat kvetoucí devětsil nebo který druh ptáka zrovna zpívá nad vaší hlavou v korunách stromů? Nemáte nic proti tomu vyrazit do přírody a cestou vyčistit park od náletů nebo uklidit nepořádek, který tam nechali jiní? Pak byste se určitě neztratili mezi novohradskými ochránci přírody.

Představujeme prvňáčky: 1. C ze Základní školy Trhové Sviny

Trhové Sviny - Do 1. C na Základní školu Trhové Sviny chodí celkem 20 nadšených žáčků. Už od jejich prvních chvil ve školních lavicích je učí Dana Blahoutová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT