VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TRHOVÉ SVINY

Nové Hrady lákaly na velikonoční tradice

Nové Hrady – Nejen ochutnávku svátečního pečiva, výrobu pomlázky a kraslic, ale třeba i symbol jara v podobě nedávno narozených jehňat a kůzlete či zasvěcené vyprávění o starých velikonočních zvycích v rámci zvláštních prohlídek hradu nabízely v sobotu Nové Hrady.

Představujeme prvňáčky: 1. B ze Základní školy Trhové Sviny

Trhové Sviny - Prvňáci, kteří chodí do 1. B na Základní školu Trhové Sviny, se vždy těší nejen na své oblíbené předměty, ale i na přestávky nebo třídní učitelku Marii Kollarovou.

Handicapovaní v Trhových Svinech mají bezbariérový přístup k lékařům

Trhové Sviny - Automatické dveře a zastřešená nájezdová rampa u vchodu jedné z budov polikliniky v Trhových Svinech na nábřeží Svatopluka Čecha umožní, aby invalidní osoby mohly samostatně navštěvovat místní lékaře. Novinky ve Zdravotním zařízení poliklinika Trhové Sviny ulehčí práci i na místním stanovišti záchranné služby. Zmíněná vylepšení umožnila příspěvkem 700 tisíc korun Nadace ČEZ.

Představujeme prvňáčky: 1. A ze Základní školy Trhové Sviny

Trhové Sviny - Celkem devatenáct dětí chodí do 1. A na Základní školu Trhové Sviny. První písmenka i číslice je už od začátku roku učí jejich třídní učitelka Edita Matušková.

Trenér Jiří Dráb se v Borovanech uvedl vítěznou generálkou

Lišov – V poslední přípravě na jarní část I.A třídy fotbalisté Borovan porazili domácí Lišov 3:1 (2:0).

OBRAZEM: Na Borovanském mlýně už mají jarní mláďata

Borovany – Festival k přivítání jara uspořádali v sobotu na Borovanském mlýně u rybníka Votrubů. Návštěvníci si tu například mohli vyrobit dekorace na blížící se Velikonoce. „Akci pořádáme potřetí, inspiroval nás projekt Prázdniny na venkově a především chceme přivítat jaro. Celou zimu se na něj těšíme a je to pro nás zahájení sezony," uvedl majitel David Stibor.

Buškovu hamru pomůže dotace

Trhové Sviny – Na Buškově hamru, památce nacházející se 
u Trhových Svinů, začaly opravy náhonu. Vylepšení turistické atrakce vyjde na 1,2 milionu korun

Začíná okresní přebor, Olešnice chce navázat na podzimní jízdu bez porážky

Českobudějovicko – Z okresních fotbalových soutěží jako první vstoupí do své jarní části JS Agency přebor mužů, který má o víkendu na programu 14. kolo.

Borovany změnu u kormidla nepotvrdily, ani nevyvrátily, má je vést Jiří Dráb

Borovany – Druhá změna na lavičce fotbalistů Borovan nebude v této sezoně změnou poslední. V zákulisí se jednalo o novém trenérovi a padlo už konkrétní jméno.

Šikovností rozdávají v Borovanech radost

Borovany - Stačí trocha šikovnosti, trpělivosti i volného času a na světě je originální oblečení včetně kabelky a doplňků, netradiční dárek anebo nápaditá dekorace do bytu. Zájemce o tom v těchto dnech přesvědčují členky borovanského Klubu tradic, který má už patnáctiletou historii.

Závodili na jasankových lyžích a stříleli z praku

Hojná Voda – Jasanky, retro oblečení, prak a hlavně dobrá nálada, to vše patří k akci Hojnovodská sladká lýže. Při jejím čtvrtém ročníku se v sobotu sešlo celkem šestnáct patřičně vybavených závodníků a závodnic.

OBRAZEM: Nasadili si jasankové lyže a vyrazili na start závodu

Hojná Voda - Čtvrtý ročník Hojnovodské sladké lýže v sobotu přilákal šestnáct závodníků. K vidění byly nejen originální jasankové lyže, ale také retro oblečení. Závodníky na trati čekala i střelba z praku.

Na festival dechových hudeb chtějí podporu kraje

Trhové Sviny – Žádost o finanční podporu z několika grantových programů Jihočeského kraje chce letos podat město Trhové Sviny. Rada města už schválila, že by se mělo jednat například o podporu práce s mládeží.

V Nových Hradech zahájili výstavu o rodu Buquoyoů

Nové Hrady – V neděli byla slavnostně v Nových Hradech zahájena výstava Rottenhanové a Buquoyové na Červeném hrádku. Expozice ukazuje, jak krajinu nebo hospodářství ovlivnily v okolí severočeského Chomutova dva rody, které mají díky Buquoyům vazbu 
i na jižní Čechy.

OBRAZEM: Na Novohradsku chodí koledníci se šavlemi

Novohradsko – Velmi výjimečná je masopustní obchůzka v osadách Vyšné, Obora 
a Nakolice na Novohradsku. Dodržuje se zde totiž takzvaná šavlová koleda. Její členové musejí zvládat poměrně náročný tanec se šavlemi, které spojí do kruhu, zvedají je nad hlavu i přeskakují.

Na vjezdu do Borovan chtějí kruhový objezd

Borovany – Zpomalit auta přijíždějící ve směru od Ledenic do města, ale také zajistit bezpečné odbočování aut mířících na nákupy by měl nový kruhový objezd. Vyrůst by mohl už letos na vjezdu do Borovan.

V Nových Hradech si připlatí za vodu

Nové Hrady – O tři koruny a 33 haléřů víc bude stát v Nových Hradech kubík spotřebované vody. Zvýšení cen vodného a stočného z dosavadních 56,54 na 59,87 Kč/m3 odhlasovali minulý týden zastupitelé. Cena vody se ve městě naposledy měnila v roce 2010.

Asfaltka v polích u Borovan není bezpečná

Borovany – Jen krátce sloužila nová asfaltová polní cesta na západním okraji Borovan. Měla ji využívat především zemědělská technika, rychle si ale našla své uživatele i mezi řidiči osobních aut, motocyklů, cyklisty a chodci. Radnice ale musí sáhnout k nepříjemnému kroku a průjezdnost polní asfaltky zrušit.

Přátelé šlapacího kola si věk a bolístky nepřipouštějí

Borovany – Potkat je můžete prakticky kdekoli v širokém okolí Borovan. Patra cyklistů, jejichž věkový průměr činí 61 let, vyrážejí několikrát týdně na alespoň padesátikilometrové vyjížďky. Ne nadarmo si říkají Přátelé šlapacího kola, právě kolo patří neodmyslitelně takřka ke všem aktivitám nevšedního borovanského spolku.

Masopust v Komařicích těží ze staleté tradice, řídí se starými záznamy

Komařice – Růžičková koleda bude v sobotu vytáčet kolečka v Komařicích a okolí. Vše nasvědčuje tomu, že Komařice jsou zřejmě obcí s nejstarší historií a také s vysokou národopisnou hodnotou masopustu prováděného po staletí. Za tu dobu se ale leccos změnilo. Připomeňme si, jak se slavil masopust před lety.

Trhové Sviny nesouhlasí s plánem na severní obchvat města

Trhové Sviny – Tři problémy bude muset řešit studie, kterou chce kvůli obchvatu Trhových Svinů zadat Jihočeský kraj. Ten už napevno počítá s komunikací vedenou severně od města. Podle Antonína Kráka, který je krajským radním zodpovědným za dopravu, již byly na nové studii zahájeny přípravné práce.

Borovanským mlýnem zavoněly jitrnice a jelita

Borovany – Dobrá nálada, štamprle něčeho dobrého na zahřátí, ale hlavně vůně jitrnic nebo klasická prdelačka. Tak vypadalo sobotní odpoledne v Borovanském mlýně. „Chtěli jsme lidem ukázat, jak vypadá taková tradiční zabijačka," vysvětloval důvody pořádání akce David Ctibor, majitel Borovanského mlýna.

OBRAZEM: Lotrovinám střapatých nikdo neunikl

Rychnov u Nových Hradů – Veselí, zábava, střapatí vymýšlející novou a novou neplechu a vždycky něco dobrého na zahřátí. Taková byla tradiční staročeská koleda, která v sobotu ovládla Rychnov u Nových Hradů.

Lyžaři na Hojné Vodě opět opráší jasanky

Hojná Voda – Už počtvrté chystá Okrašlovací spolek Zvon Hojná Voda na 28. února oblíbený retro lyžařský závod Hojnovodská sladká lýže. Také letos se po loňské premiéře ponese v duchu netradičního biatlonu. Jako střelnou zbraň budou účastníci potřebovat praky, ideálně vlastní.

OBRAZEM: Nastal čas veselí. Nesmění šli koledníci

Nesměň – Poprvé prošli koledníci vesnicí ležící na půli cesty mezi Ločenicemi a Besednicí před dvaapadesáti lety. Pamatuje si to místní dobrovolný hasič Jaroslav Pardamec, kterému je 67 let. „Když nám ženské špendlily růžičky na klobouky prvně, bylo mi patnáct," vzpomněl Jaroslav Pardamec s tím, že maspust měl za tu dobu v Nesměni pauzu jen dvakrát.

Pouhých 87 kroků dělí místa, kde zemřeli tři mladí lidé

Údolí u Nových Hradů – Šok, nepochopitelná tragédie, zbytečná ztráta mladého lidského života. Tak mluví lidé z Novohradska o pondělní tragické nehodě, při které zemřel 23letý Jan M. z Údolí. Mladík zahynul poté, co měl méně závažnou nehodu se zřejmě neosvětleným lesním traktorem a po vystoupení z auta jej porazilo jiné projíždějící auto. Peugeot, za jehož volantem seděl 42letý muž z Jindřichohradecka.

Škola v Borovanech nabízí volná místa pro prvňáky

Borovany – O třídu víc otevře v příštím školním roce borovanská škola. K zápisu tu přišlo více než 60 budoucích prvňáčků a třebaže řada z nich může mít odklad, do dvou prvních tříd se zřejmě nevejdou.

AKTUALIZOVÁNO

Muž vystoupil z vozu na silnici a srazilo ho jiné auto. Zemřel

Českobudějovicko - K tragické dopravní nehodě došlo v pondělí po 18. hodině mezi obcemi Žár a Nové Hrady. Nejprve se zde srazilo osobní vozidlo se zřejmě neosvětleným lesním traktorem. Třiadvacetiletý řidič automobilu poté vystoupil do silnice a smetlo jej jiné projíždějící vozidlo. Mladý muž utrpěl težká zranění, jimž na místě podlehl.

Rychnovští chystají masopustní koledu

Rychnov u Nových Hradů – Staročeská koleda v Rychnově u Nových Hradů roztočí už 7. února kolotoč masopustního veselí. Místní i letos plánují do puntíku splnit všechny tradice.

Bývalý hráč Dynama v Rakousku mění klub, kariéru ukončí v Nových Hradech

Nové Hrady – Všichni se ho ptají, kdy už ukončí putování po rakouských klubech a vrátí se domů, na Hrady. Je to nejčastější dotaz, který bývalý fotbalista Dynama Martin Silmbrod slýchává.

Borovanská škola obvod nakonec nezmenší

Borovany – Bez obav o místo v lavicích mohou být rodiče, kteří se letos chystají přivést děti k zápisu do Základní školy v Borovanech. Třebaže  se loni z kapacitních důvodů vážně uvažovalo o zmenšení školského obvodu, nově zvolené zastupitelstvo  rozhodlo, že v případě nárůstu počtu žáků podpoří vznik nové třídy.

V borovanské klášterní zahradě ožil betlémský příběh

Borovany - Davy přihlížejících přilákali v sobotu navečer do potemnělé klášterní zahrady borovanští betlémáři. Diváci si mohli osvěžit v paměti dobře známý příběh, a to v podání živých herců, malého Ježíška, ale třeba ani zvířata nevyjímaje.

Borovanští plánují vylepšit náměstí

Borovany – Zatím jen v základních obrysech načrtli nově zvolení zastupitelé Borovan představy o investicích na příští rok. Město začne hospodařit s rozpočtovým provizoriem, definitivní plán toku peněz pro rok 2015 bude zastupitelstvo schvalovat až v únoru.

Novohradští rozhodnou o penězích až v únoru

Nové Hrady – Ve znamení dohánění nahromaděných úkolů se neslo v úterý první pracovní zasedání novohradských zastupitelů. „Projednávali jsme především drobné dispozice s majetkem. Těch se za dobu, kdy kvůli volbám zastupitelstvo nefungovalo, nashromáždilo poměrně dost," vysvětluje starosta města Vladimír Hokr.

V Trhových Svinech připravují stěhování

Trhové Sviny – Schválení rozpočtu na rok 2015 už mají za sebou zastupitelé v Trhových Svinech. Příjmy i výdaje chystají na úrovni 120 milionů korun. Oproti končícímu roku 2014 jde o mírný nárůst. Podle starosty Pavla Randy se letos očekávají příjmy ve výši 
117 milionů korun a výdaje 
ve výši 116 milionů korun.

AKTUALIZOVÁNO

Auto se třemi mladíky narazilo do stromu. Dva mrtví

Nové Hrady - Tragická dopravní nehoda se v noci na sobotu stala za obcí Žár u Nových Hradů.

AKTUALIZOVÁNO

Čert nikdy nespí, hrdinou fotbalistů Ledenic v Nové Včelnici se stal lékař

Ledenice - Ledenickému Lukáši Winklerovi při utkání I.B třídy zapadl jazyk.

Učitelka v pekle obléká kožich po prababičce

Borovany – Z čeho se vaří dobroty v pekelné kuchyni, co se musí naučit malí čerti ve škole a jak vypadá komnata samotného Lucipera? To mohou lidé opět zjistit v Borovanech. O víkendu zde začala oblíbená Peklománie, která nabízí prohlídky čertovského světa. Ty pokračují ještě v několika termínech do 6. prosince.

V pondělí je svátek, hráči si možná dokopnou protáhnou, směje se trenér Havel

Olešnice – Fotbalisté Olešnice přezimují v čele okresního přeboru a jejich náskok je výraznější, než bývalo v soutěži zvykem.

OBRAZEM: Na bílém koni Martin sníh nepřivezl

Borovany - Stejně jako světec pomohl podle pověsti chudákovi, podali v neděli Borovanští pomocnou ruku rodinám v nouzi.

OBRAZEM: Helikonkáři v sobotu rozezpívali celou ves

Rychnov u Nových Hradů - Už počtvrté se v sobotu v Rychnově u Nových Hradů sešli přátelé lidové muziky při tradičním setkání helikonkářů.

V Hojné Vodě připomněli statečného rodáka

Hojná Voda – Písně spojené
s českými letci, kteří bojovali za 2. světové války v řadách RAF, zněly v úterý Hojnou Vodou. V obci byla odhalena pamětní deska Františku Binderovi.

Po porážce Plané v Dřítni jdou Sviny do čela I.B, přinášíme hlasy trenérů

Trhové Sviny - Fotbalisté Spartaku T. Sviny vystřídali ve vedení Planou (prohrála v Dřítni), Ledenice v přímém souboji sesadily Lišov.

Dřítni a Trhovým Svinům se venku povedl vítězný obrat

Českobudějovicko – Fotbalová I.B třída má za sebou na podzim osm odehraných kol.

Fotbalový Hraničář překvapil okres vítěznou sérií na začátku sezony

Horní Stropnice – Až na sedmý pokus padli fotbalisté Horní Stropnice v podzimním okresním přeboru.

Novohradský Petr Silmbrod brankáři Nové Vsi své zranění nevyčítá

Nové Hrady – Jedna nepříjemná událost za druhou stíhá nováčka okresního přeboru z Nových Hradů.

Fotbalisty Borovan převzal po Schusterovi nový trenér René Klimeš

Borovany - K první výměně trenérů na Českobudějovicku sáhly po šesti odehraných zápasech Borovany.

Bez porážky je po derby v okresním přeboru už jen Olešnice

Českobudějovicko - Brankář Olešnice Tomášek neměl svůj den, naopak hostující Josefík zářil. Na ostatních postech ale měl navrch olešnický tým a porazil Horní Stropnici 4:2.

Brankář Vrábek nastoupí v Horní Plané naposledy za Sviny

Trhové Sviny - Spartak po pondělní schůzi vedení potvrdil tři změny v kádru svých mužstev.

Novohradský fotbalista Silmbrod bude po extempore v derby dva roky bez fotbalu

Nové Hrady - Takový trest dlouho ve fotbalovém okrese nepadl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT