V sedmnácti letech si z ničeho moc nedělá těžkou hlavu. Dokonce se začal učit česky: "Ne ale ve škole, jen tak, individuálně, pár slov," směje se. Po lehkém přemlouvání spustí: "Já jsem. Ty jsi." Raději se zase vrací do angličtiny, ve které je pochopitelně mnohem jistější. "Teprve se učím zakládat české věty." Vedle Alexe stál David Lafata. Hrají totiž spolu za tým z Olešníka. Člen Klubu ligových kanonýrů a šestinásobný nejlepší střelec první české ligy, zároveň nejlepší kanonýr v historii nejvyšší české soutěže sedmnáctiletému Kanaďanovi poradil i další slova a Alex hned zareagoval: "Dobrý den. Jak se máš. Dobře. A co vy?" A nebyl by to šprýmař Lafata, aby mu nepošeptal i další české sousloví: "Ty vole."

Fotbalový trenér Kamil Tobiáš
Kamil Tobiáš: Íránci jsou zklamaní, berou jen úspěch. Fotbal zastavil i válku

Faktem je, že Alex odpovídá česky skvěle. Téměř bez přízvuku. Jaké cesty ho přivedly do Evropy?

"Přijel jsem do České republiky s bratrem. Přišli jsme hrát za SK Dynamo. Chceme hrát na nejvyšší úrovni. Tady se chceme zlepšit a začít profesionální fotbalovou kariéru," říká Alex za sebe i za bratra Erica.

Kanadské hvězdy má nasledované. Jako každý brankář ale koncentruje svoji pozornost hlavně na gólmany. "Líbí se mi, jak chytá Milan Borjan," překvapivě jmenuje pětatřicetiletého 196 cm vysokého brankáře Crvené Zvedy Bělehrad. Ve výčtu svých idolů Alex pokračuje: "Richie Laryea. Je skvělý, rychlý." Že nevíte, kdo to je? Seznamte se: Richmond Mamah Laryea sedmadvacetiletý kanadský profesionální fotbalista, který nastupuje na pravé straně obrany nebo ve středu hřiště. Alex tohoto hráče Major League Soccer klubu Toronto FC, který pět zápasů přidal i v Premier League v dresu Nottinghamu Forest, obdivuje. "Samozřejmě hraje za kanadskou reprezentaci." A fotbalista Olešníka přidává ještě jedno jméno: "Stephen Eustaquio. Z FC Porto. Ten hraje výborně takticky," vyzdvihl techniku a dokonalé fotbalové myšlení záložníka portugalského týmu. "Kanada má velmi dobré hráče," dodal Alex Vida Normandeu.

Historické snímky z úspěšného návratu Dynama ČB do I. ligy
Pomohl vrátit ligu Dynamu. Teď dobrovolně odešel. Zemřel Václav Litvan

Kanada se těší na MS v Kataru. Javorové listy si na World Cupu zahrají po dlouhých 36 letech. "Pro mě bylo překvapení, že tam národní tým Kanady postoupil. Nikdy jsem ho hrát na světovém šampionátu neviděl, těším se. Je příjemné být ze země, která hraje na mistrovství světa," šibalsky hodil okem v Olešníku po spoluhráčích. Samozřejmě dobře věděl, že to co říká sedmnáctiletý Kanaďan Alex Vida Normandeou, 41 letý Čech David Lafata říct nemůže. Češi si můžou jen zapívat o tom, že všichni jsou už v Kataru…

"Doufám, že zvládneme dobře skupinu, bude pro mě velmi vzrušující vidět Kanaďany na šampionátu," dívá se Alex na konkrétní rozpis zápasů. Ve skupině si Kanaďané zahrají postupně s Belgií (23.11. ve 20.00), Chorvatskem (27.11. v 17.00) a Marokem (1.12. v 16.00). "Jsem velkým fanouškem. Ještě doma jsem sledoval zápasy kvalifikace. Fandím, podporuju náš národní tým."

Alex se bude dívat celé dny na televizi. "Sleduju fotbaly každý den," usmívá se. "Moc se na mistrovství světa těším. Už se nemůžu dočkat, až to pro Kanadu začne. Na turnaji jsou fantastické týmy."

Lékař Martin Scheichl při sportovním utkání
Rovnal hlezenní kloub přímo na ploše. Hrozí i trvalé následky, říká Scheichl

V závěru rozhovoru si Alex Vida Normandeu vzpomněl i na speciální fotbalovou terminologii: "Záda. Sám. Ven. Rozzlobí mě, když mi spoluhráči nerozumí. Často si v google překladači zadávám nová slova. Volám na ně třeba: dopředu. Pro mě, jako gólmana, je to hodně důležité, musím s obranou komunikovat," říká talentovaný kanadský brankář Alex Vida Normandeu. A co ještě zvládá naprosto brilantně? Hlásku ř. "Děkuju," reaguje na pochvalu skvěle zvládnutou intonací a přízvukem.