Jihočeši ovládli role expertů. Na televizních stanicích, které v českém prostředí přinášejí přímé přenosy z fotbalového mistrovství světa v Kataru, působí v rolích odborníků. "Měl jsem štěstí, že jsem po boku Ivana Haška mohl trénovat národní tým Libanonu. Sídlili jsme v Bejrútu. Poznali jsme kulturu a stav, ve kterém je aktuálně Libanon," popisoval Miroslav Jirkal, který v roli experta hodnotí týmy, které jsou pro Evropany z exotického regionu.

Své hráčské a později i trenérské zkušenosti uplatňuje při televizních rozborech také František Straka, který do světa velkého fotbalu odešel z Českých Budějovic. Jeho energické hodnocení diváky baví a sekunduje mu skvělý kanonýr Jan Koller. Všichni vědí, že začínal ve Smetanově Lhotě…

Fotbalový kanonýr David Lafata ve studiu
Na los poslal Šmicera. Expert na Japonsko: David Lafata

Na angažmá v Dynamu rád vzpomíná i jiný spolukomentátor fotbalových přenosů. Josef Němec. Je odborníkem na Mexiko, kde v celku Deportiva Santa Cruz Azul hrál tři roky. Němec přispěl do debaty nejen v televizním, ale i v rozhlasovém prostředí, kde vyprávěl o svých zkušenostech z Austrálie také Petr Požárek. A expertem pro zápasy na mistrovství světa je David Lafata. Své postřehy k průběhu mistrovství světa přidal třeba i trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý, ten se sice narodil před 61 lety v Plzni, ale v sezonách 2009 - 2011 vedl českobudějovické Dynamo.

Na obrazovce se velmi často v roli experta objevuje také bývalý obránce Erich Brabec. Věděli byste, kde se narodil? Ano. Na jihu Čech. Sám by asi řekl, že pochází z Větřní, ale narodil se 24. února 1977 v Českém Krumlově.

Fotbalový trenér Kamil Tobiáš
Senzace! Messi prohrál. A Jihočech to předpověděl

A další Jihočech, Kamil Tobiáš, který s krajanem Miroslavem Soukupem trénoval reprezentaci Iráku U23, jako expert Deníku předpověděl prohru Argentiny ve skupině MS se Saúdskou Arábií.

Jak se zdá, českému fotbalu určuje směr jihočeská kvalita a experti rostou na jihu jako houby v Novohradských horách.