Kdo bude z vyrovnané trojice gólmanů tou hlavním postavou? To bylo před světovým šampionátem ožehavé téma. Po třech zápasech je situace v českém brankovišti ještě víc zamotanější. Největší prostor zatím dostal ten nejzkušenější - Šimon Hrubec - že by ale nějak přesvědčil, to se rozhodně říct nedá.

Hrubec sice vychytal výhru nad Slovenskem 3:2, ale nepůsobil jistě. Nejlepší gólman švýcarské ligy v dresu Curychu předvedl několik lajdáckých zákroků a navíc si dal kuriózní vlastní gól.

Při další výhře 5:1 nad Kazachstánem se v brankovišti představil Marek Langhamer z Ilvesu Tampere. Čekalo se, že proti Lotyšsku se dostane i na třetího do party - „Kojota“ z Arizony Karla Vejmelku, který loni odchytal převážnou část bronzového turnaje. Jenže přednost dostal znovu Hrubec. Na něj znovu padla volba finského kouče.

„Rozhodli jsme, že bude chytat, tak chytal. O nic nejde, je to normální plán,“ vykládal Jalonen před novináři.

Hrubec by nebyl uražený

Tímhle krokem překvapil nejen fanoušky, ale i experty. Zaskočený byl i legendární útočník Jaroslav Pouzar. „Docela mě překvapilo, že šel do branky Hrubec, ale zachytal dobře a zlikvidoval hodně šancí. Všechno však chytit nemůže. Třeba tečovaný třetí gól byl vyloženě smolný, s tím nemohl nic dělat,“ zdůraznil trojnásobný vítěz Stanley Cupu.

Hrubec čelil porci 35 střel, ani on ale nezabránil historické prohře s Lotyšskem nezabránil. Čtyřikrát inkasoval, přičemž na poslední obdržený gól v prodloužení už neměl národní tým šanci odpovědět.

Důvěry trenérů si cení. „Jsem za to rád, ale říkal jsem, že půjdu do turnaje s jakoukoliv pozicí. Když mi dají zápas, půjdu ho chytat. Když ne, nebudu uražený. Ale každý z nás tří chce chytat co nejvíc zápasů,“ přiznal Hrubec.

Je otázkou, jestli si přízeň Jalonena udrží. Chladný Fin nehodlal brankářské rošády příliš rozebírat. „Nemusím nic vysvětlovat. Není v tom nic dalšího.“

Čeští fanoušci Hrubce z porážky neviní, ale ve čtvrtek proti Slovinsku by radši viděli v brance Vejmelku. Na Twitteru se o tom horlivě diskutuje. „Buďte v klidu, teďka jen řeší, kdo bude z dvojce Hrubec/Langhamer dvojka. Vejmelka dostane šanci ke konci základní části, aby naladil formu na ty důležitý zápasy. Nemůžou riskovat, že se jim zraní v zápasech, kde o „nic“ nejde,“ měl jasno fanoušek Petr Muzika.

„Máme teď dva dny volna a uvidíme, kdo bude chytat příště. Máme tři dobré gólmany. Nikdo není jednička. Tak to je,“ uzavřel téma brankářů Jalonen.