Čtyřiašedesát utkání v pouhých šestnácti dnech? Jednoznačné znamení, že hokejový šampionát je opět po roce zpátky na značkách. A fanoušci nejrychlejšího kolektivního sportu na světě mají pré. Co všechno nabídne v pořadí již 87. mezinárodní hokejová přehlídka v Rize a Tampere? 

Do Finska se vrací mistrovství světa již podruhé za sebou a stejně jako před rokem bude hostit kompletní zápasový program skupiny A i závěrečné boje o medaile luxusní Nokia Arena. Původně měl být dějištěm letošního turnaje ruský Petrohrad, nicméně kvůli válečné invazi na Ukrajině bylo východní velmoci pořadatelství odebráno. Nakonec tedy zvítězila jediná možná varianta: Finsko a Lotyšsko. 

Druhá skupina, jejíž součástí je rovněž česká hokejová reprezentace, se odehraje v Rize, kde se pro změnu konal šampionát před dvěma lety. Tehdy však šlo o tzv. turnaj v bublině, kvůli pandemii koronaviru tak nemohli na stadion téměř žádní fanoušci. Nyní už je všechno zpět v zajetých kolejích a lotyšská metropole konečně zažije pravou hokejovou horečku.

A již od samého začátku si celá hokejová společnost pokládá jednu zásadní otázku. Kdo si protentokrát dokráčí pro vytoužený zlatý vavřín? Každoroční záležitost, která ještě před samotným začátkem turnaje (ne)chtěně onálepkuje všechny mančafty od A až po Z. Naprosto ideální příležitost pro všechny hokejové proroky a „všeználky“.

Repríza loňského finále, shodují se bookmakeři

Jak tomu bude letos? Pokud bychom si na stůl vyložili papírové předpoklady, nebude žádným překvapením, že nejtučnějším písmem bude zářit právě nápis Suomi, chcete-li nejúspěšnější tým uplynulé pětiletky. Obhájci loňského prvenství budou i tentokrát jednoznačným favoritem číslo jedna, ať už bychom si pro argumenty sáhli do levé či pravé kapsy. 

Finský výběr letos posílí kvalitní kvintet posil z NHL v čele s hvězdným kanonýrem Mikkem Rantanenem, kromě toho se v nominaci trenéra Jukky Jalonena vyskytuje plejáda loňských šampionů a dalších nositelů cenných kovů. Do toho navíc připočítejme i výhodu domácího prostředí, s níž si Finové před rokem poradili naprosto přesvědčivě. Jen těžko bychom hledali něco, co by v současné chvíli rozhodilo senzačně vyladěnou kapelu ze severu Evropy.

„Rozhodně se nabízí opět domácí Finové. Už jenom tím, jak vyzrálý tým mají pohromadě a jakým způsobem dodržují systém a stanovené úkoly trenéra Jalonena,“ řekl k výběru favorita turnaje v nedávném rozhovoru pro Deník hokejový komentátor Ondřej Zamazal

Když se přesuneme směrem na jih od finské metropole do lotyšské Rigy, za nejhladovější rybu lze označit jednoznačně Kanadu, které se již několik šampionátů za sebou daří skládat kádr ušitý přímo na míru medailovým úspěchům. A zejména po loňské finálové porážce s domácím Finskem, jež se udála až v prodloužení, budou mít javorové listy o motivaci postaráno.

Zámořská velmoc navíc přivezla do Rigy velice zajímavý hráčský materiál. Velkou prověrku před blížícím se draftem NHL prožije osmnáctiletý útočník Adam Fantilli, poprvé se na světovém šampionátu představí rovněž legendární forvard Milan Lucic. Sestavu Kanady osvěží i jména jako Tyler Toffoli, Mackenzie Weegar či ve formě hrající kolega Jakuba Vrány ze St. Louis Samuel Blais. 

A také mezi bookmakery je o repríze loňského finále jasno. „Jak podle kurzů, tak i osobně favorizuji Kanadu a Finsko. U sázkařů se může favorit s postupem času měnit, ale zatím sázející nejvíce věří Kanadě,“ řekl hlavní bookmaker společnosti Betano Jakub Vilikus.

Švédové sází všechno na zámořskou kartu

Zatímco řada zámořských expertů varuje před nevyzpytatelností výběru Spojených států, které mohou navzdory nepříliš silnému kádru na papíře výrazně zatopit pod kotlem hlavních favoritů, hokejová veřejnost se v otázce dalších aspirantů na cenné kovy spíše naklání k minisouboji mezi českými hokejisty a Švédskem.  

„Češi by stejně jako v minulém roce neměli scházet v boji o medaile,“ řekl ČTK mluvčí Fortuny Petr Šrain. „Český tým je aktuálně pokládán za čtvrtého největšího kandidáta na titul mistra světa, jen těsně za týmem Švédska,“ prozradil pro změnu hlavní bookmaker Sazkabetu Aleš Lehovec.

Národní tým bude na letošním šampionátu obhajovat bronzové medaile, naopak výběr Tre Kronor čeká na zisk cenného kovu již pět let. Naposledy Švédové triumfovali na mistrovství světa v Kodani. I proto se nový trenér Sam Hallam rozhodl vzít do dějiště turnaje bohatou skupinku zámořských posil, díky které jsou Skandinávci zpět ve hře o ty nejvyšší příčky.

Neméně odhodlaný je však i český výběr, snící o prodloužení medailové série pod křídly finského stratéga Kariho Jalonena. „Věřím v sílu týmu. Chceme se porvat o medaili. To je náš cíl,“ řekl kapitán Roman Červenka, který jako jediný člen současného kádru hrál na zlatém turnaji v roce 2010, kdy se zároveň českému týmu naposledy podařilo projít přes semifinálovou bránu.

close Finové vstoupí do turnaje jako obhájce titulu i hlavní favorit. Zvládnou i druhou domácí jízdu se zlatým koncem? info Zdroj: Profimedia zoom_in Finská radost

Tradiční hokejový maraton se rozběhne již v pátek odpoledne. V Tampere odšpuntuje skupinu A duel domácího Finska se Spojenými státy, dění v lotyšské metropoli zpestří hned na začátek souboj mezi českými hokejisty a Slovenskem.