Tak a mají po zábavě, pomyslí si člověk na účet šetřílků, kteří v zájmu co nejlevnějšího nákupu obejdou několik supermarketů, aby měli jistotu, že pořídili zaručeně nejlevnější rohlíky. Přebíhání mezi Lidlem a Billou na Mánesově ulici jim značně komplikuje nově osazená mříž v průchodu mezi oběma areály.


Škodolibé úsměvy ale končí nejpozději v okamžiku, kdy posměváčkovi skočí přímo před auto skupinka školáků, kteří tudy léta chodí z vyučování na hokejový trénink a během půldruhého roku jim z obvyklé trasy zmizí chodník i průchod nesmyslnou zdí.


Jak vysvětlit zaměstnané mamince, že po cestě z odpoledního nákupu musí mezi pokladnou marketu a autobusovou zastávkou místo pár kroků po parkovišti buď přelézt s plnými taškami dvoumetrovou ohradu, nebo ujít dvojnásobnou vzdálenost a počkat si na tři zelené na třech přechodech jediné křižovatky?


Není divu, že valná většina chodců riskuje zdraví a balancuje na obrubníku několik centimetrů od pětiproudé silnice. Naopak s podivem je, že nikdo existenci absurdní Berlínské zdi po jihočesku neumí nebo nechce uspokojivě vysvětlit. Nad tím, že si majetkoprávní nesrovnalosti berou za rukojmí obyčejné lidi, zůstává rozum stát…

hana.svitilova@denik.cz