Hokej byl dlouho jedinou možností, jak Rusům ukázat naši sílu, morálku a jak dokázat, že velikost národa se neměří jen počtem obyvatel a množstvím tanků. Jak jim vrátit porážky jiného druhu a dohled nad naší nesvobodou.

Utkání s Rusy byla vždy bojem o naši svobodu a nezávislost, obzvláště po „internacionální pomoci“ v roce 1968. Když my jsme byli již mistři světa, oni ještě honili po ledě balónek. My jsme je hokej naučili. Ale žáci to byli učenliví a mnohdy překonali i svého učitele. Což se v životě stává.

Ovšem dnes prohrávat neumí. Tíhu porážky neunesou. To, jak ostentativně sundavali stříbrné medaile, bylo urážkou soupeře i celého šampionátu. To jsou přesně oni a nestydí se ani svádět vinu na rozhodčí. Jsou to vlastně chudáci. Oni totiž musí vyhrávat, protože jich „mnógo“. Stromy ale nerostou do nebe. Hokejový bůh byl spravedlivý.

Připomenu dvě slavná vítězství na prvním mistrovství světa po invazi v roce 1968. Hrálo se jiným systémem. Každý s každým dvakrát. S Rusy jsme hráli dvakrát vždy v pátek. Heslo po příjezdu znělo „Nevezem vám domů zlato, ty dva pátky stály za to!“ Hrdinou byl tehdejší brankář Dzurilla. Říkalo se, že každý z Rusů dostane po návratu domů volhu (luxusní automobil), v určitém případě ale přeplavat tam i zpět…

A naše dnešní mužstvo – to byli Blaničtí rytíři. Nahradili rytíře z NHL a zvítězili. Přijeli v té chvíli nejtěžší a vedle svého umu dali do hry celé srdce. Razítko z NHL není vždy tou jistou zárukou a Jaromír Jágr, ten prokázal během šampionátu tolik vlastenectví, že to nemá ve sportu obdoby. Škoda, že jsem si nemohl zakřičet „Jágr na Hrad“, jako jsme to po Naganu volali na Haška!

Při vší radosti musím ještě vzpomenout prvních poválečných mistrů světa v čele s brankářem Božou Modrým. Měli dojet na první mistrovství světa po únoru 1948 do Anglie. Jeden Jidáš udal, že mnozí chtějí zůstat v zahraničí a emigrovat. Účast byla zrušena, neboť prý Velká Británie neudělila víza. Byla to velká lež. Víza byla vystavena za výlohou britské kanceláře v Praze v ulici Na Příkopě. Okamžitě bylo před budovou postaveno lešení, aby byl znemožněn přístup. Hráči byli fyzicky zmasakrováni, a to doslova.

Pamatujeme si to! Proto my starší prožíváme tato slavná vítězství ještě s řadou vzpomínek.

KAREL NOSEK, České Budějovice