Kroužkování neboli výběr kandidáta podle osobních preferencí a nikoliv podle stranicky nalinkovaného pořadí má jako všechno v zastupitelské demokracii svůj rub i líc. Vždy jde především o informovanost voličů, jejich občanskou angažovanost, bez obojího může být nastaven jakýkoliv formálně dokonalý systém hlasování a přece nebude demokratické.
Dosud voliči stranám důvěřovali, že vybírajího ze svého středu ty nejlepší ženy a muže. Jenže několikrát se stalo, že místo alespoň trochu charakterních osobností byli vybráni neřádi – lapkové, hochštapleři a chytráci, jež si z politiky dělali společnost s ručením omezeným a z voličů, promiňte mi ten výraz, blbce.
Jenže s letošními parlamentními volbami nastal konec snění o zlatých peřinkách a padácích, nikdo nemá nic jisté. Stranické výbory, městské organizace stojí před otázkou, koho skutečně vyberou. Mají výhodu, že jednotlivé kandidáty znají a vědí, kdo se osvědčil a kdo ne, mohou také poznat osobní vazby některých kandidátů. Pokud je nerozpoznají, tak nemají zvládnutou personální politiku anebo s tichými dohodami počítají a o to je to horší. Dnes se tedy ve městech hraje o důvěru stranám, a jestli ji promarní, tak bude zpochybněn systém stranické demokracie. Pro voliče zároveň platí, že mohou vybírat z více kandidátek najednou: vybrat jednu kandidátní listinu celou a z další vybrat své favority. Voliči, občane, rozhoduj!

richard.vlasak@denik.cz