Kraje stojí před zásadním rozhodnutím. Co s poplatky, když strana, ze které pochází jejich hejtmani, utrpěla vítězství v parlamentních volbách. Pokud by se hejtmani rozhodli kompenzace za poplatky zrušit, mohl by si to jejich volič vykládat jako pomstu za prohrané volby. Když jste nás nevolili, tak si plaťte a trpte, ať vidíte, jak to vypadá, když vládne pravice. Fatální chyba sociální demokracie by byla na světě.

Média (o jejichž nestrannosti a profesionalitě se dá pochybovat) by mohla vytvořit další nálepku: „mstivá strana“. Nehledě na to, že by se levicový volič mohl cítit zrazen, a to už nemluvím ani o voliči, opustivším podporu KSČM. Ovšem ani středolevý volič, o nějž strana v květnových volbách přišla, by o takovou stranu nejevil zájem. Opravdu jsou kompenzace za poplatky jen předvolebním chytákem krajských voleb 2008? Co tahle strana doopravdy chce? A neměla nakonec ta ODS pravdu, když říkala, jak jsou poplatky u lékaře důležité pro stabilizaci rozpočtů ve zdravotnictví?

Na lékárnických vahách bych teď vážil každé pro a proti, a nejen kvůli podzimním komunálním a senátním volbám. Pokud se sociální demokracie chce ze svého „vítězství“ zberchat a udělat ze sebe volitelnou stranu pro celé levé spektrum, musí se přestat chovat jako dítě, kterému sebrali hračku. Další takovou ztracenou hračkou by se mohly stát právě těžce získané kraje. richard.vlasak@denik.cz