V pátek a sobotu se konaly volby do Poslanecké sněmovny. Jejich výsledky šokovaly, vyděsily a u někoho vzbudily naději. Hlavně naprosto změnily české politickou mapu, místo jedné tradiční konzervativně sociální strany a jednoho zneužitého občanského hnutí, tedy bez hádanek – místo lidovců a zelených – našla své místo dvě seskupení, která mají pochybný původ, nepochybně známé tváře ve svém čele a v evropském politickém myšlení nezakotvený program.

Nadějí pro českou politiku může být TOP 09, pokud se rozloučí s Jihočechy, panem Kalouskem a paní Parkanovou, a bude své místo na slunci hledat jako venkovská konzervativní strana schopných starostů. Jenže Kalousek a Parkanová mají své jisté a na hlubší programové zakotvení si budeme muset počkat, tedy jestli nebylo účelem stranu založit, obalamutit pár důvěřivých inteligentů a zabrat místo ODS na pravici.V této souvislosti zůstává otázkou, proč se KDU–ČSL vymezuje jako středopravicová strana, když na levém středu kvůli agresivnímu stylu ČSSD zbylo dost místa.

Bojím se, že s odchodem zelených z parlamentu nebudou mít ostatní strany chuť převzít jejich ekologickou agendu, respektive alespoň rétoriku, jíž se tu a tam podařilo trefit hřebíček na hlavičku, třeba kritikou ČEZ. Bojím se o Šumavu, kde bude dost volného místa a pracovních příležitostí pro nadnárodní těžařské firmy. Nevím, jestli někdo bude racionálně argumentovat pro dostavbu Temelína, jestli o diskusi při pravicové vládě bude někdo stát.

Za výsledek voleb nemůže být považováno propuštění Jiřího Trnky z vyšetřovací vazby. Nicméně vítězství pravice přinese tiché ututlání kauzy ROP, bude zájem, aby vyzněla do ztracena. No co, projekty se přebodují a jede se dál, hlavně že tady budeme mít vládu rozpočtové odpovědnosti.

Proti tomu je kauza odvolávání českobudějovického primátora hotová legrace, jen kdyby zainteresovaní nepoužívali pomluvy a manipulace starých lidí. Ovšem, co to chceme po mafii, že … richard.vlasak@denik.cz