Smrtelné nehody na jihočeských silnicích si připsaly další oběť. Včera zemřel 66letý řidič u Let, v pondělí po poledni 56letá řidička Renaultu Clio, která havarovala na silnici druhé třídy mezi Radonicemi a Drahotěšicemi na Budějovicku. Zemřela po nárazu do stromu, po kterém se auto ocitlo v plamenech. Krajský policejní mluvčí Milan Bajcura řekl, že budějovičtí dopravní policisté přijali informaci o nehodě krátce po půl druhé odpoledne. Ještě před jejich příjezdem dorazili na místo budějovičtí hasiči a zdravotníci, těžce zraněné ženě však již bohužel nebylo pomoci.

„Policisté zjistili, že řidička ze zatím nezjištěných příčin vjela ve svém směru vpravo do silničního příkopu a poté čelně narazila do vzrostlého stromu. Vozidlo po nárazu začalo hořet, což viděl náhodný svědek. Ten doběhl k vozidlu a ženu z vozidla vyprostil, bohužel již nejevila známky života, což potvrdil i lékař zdravotnické záchranné služby," uvedl Milan Bajcura s tím, že přesné příčiny a okolnosti nehody jsou předmětem dalšího policejního vyšetřování.

Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů doplnila, že kromě budějovických profesionálů zasahovali u nehody také dobrovolníci z Dolního Bukovska. Oheň se jim podařilo zlikvidovat během několika minut, později odpoledne se však museli na místo vrátit ještě jednou. Kvůli doutnajícímu stromu.

„Když hasiči k požáru přijeli, bylo jasné, že k němu došlo v důsledku dopravní nehody. Řidička vyjela mimo vozovku a narazila do stromu. Poté auto začalo hořet. Zraněnou řidičku v době příjezdu hasičů resuscitovali zdravotníci. Bohužel i přes jejich veškerou snahu řidička svým zraněním podlehla," popsala pondělní zásah mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Od začátku ledna se stalo již 36 smrtelných nehod na jihočeských silnicích. Nejtragičtějším obdobím byl poslední víkend v červnu, kdy se během tří dnů staly hned čtyři smrtelné nehody. Od pátečního odpoledne do neděle zahynuli při dopravních kolizích tři muži (53, 65 a zhruba 20) a žena (nedožitých 22), další lidé pak utrpěli zranění a skončili v nemocnicích. Podle vyšetřování byly příčinami nejtragičtějších havárií nepozornost, pravděpodobně příliš vysoká rychlost a riskantní předjíždění.

Krajský koordinátor BESIP Václav Kovář vysvětlil, že zejména o prázdninách se lidé častěji přesouvají na větší vzdálenosti a mnohdy při tom přecení své síly a schopnosti. Riskování se nevyplácí, rychlou jízdou se dá možná ušetřit pár minut, v sázce je ale něco mnohem důležitějšího. Váš život. „Je-li řeč o bezpečné jízdě, pak musí být jako její první podmínka vyřčena znalost pravidel silničního provozu. Objevují se stále nové předpisy, které by si měl každý řidič doplňovat a obnovovat," doporučuje Václav Kovář. Pokud chcete předejít zbytečným problémům, věnujte pozornost technickému stavu auta.

„Stav auta přímo ovlivňuje vaši řidičskou kondici. Například slabý tok reflektorů starších vozidel má za následek neúměrné zatěžování zraku a dřívější nástup únavy. Starší auta nemají posilovač řízení, který snižuje námahu při ovládání volantu," vysvětluje koordinátor BESIP. Největší význam pro bezpečnou jízdu mají brzdy. Protože mnohé nehody vznikají v důsledku nervozity, dalším doporučením je držet nervy na uzdě a nenechat se vyprovokovat.