Tragický byl zejména první víkendový den. Jak jsme již informovali v pondělním vydání, během soboty zemřeli v rozmezí několika hodin na Budějovicku a Krumlovsku hned dva účastníci provozu 36letý motorkář na Ducati a 33letý řidič vozidla Nissan Primera. Celkem je tak v letošním roce už 22 obětí.

Policejní mluvčí Miroslav Doubek popsal, že muž na motocyklu zemřel po srážce s VW Polo ve Větřní u odbočky na Světlík. Střetli se kolem 14. hodiny, jako jedna z možných příčin se jeví nedání přednosti v jízdě.

„Při střetu utrpěl řidič motocyklu blíže nespecifikovaná zranění a byl převezen do nemocnice v Českých Budějovicích. Zde i přes veškerou snahu lékařů svému zranění podlehl," řekl mluvčí s tím, že hmotná škoda na autě i motorce dosahuje 40 tisíc korun. Přesný průběh nehody a míru zavinění obou účastníků nyní stále zjišťují krumlovští dopravní policisté.

Půlnoční náraz

Ke druhé smrtelné nehodě došlo před půlnocí na silnici třetí třídy ve Chvalkově na Trhosvinensku. Šofér osobního auta jel zřejmě příliš rychle a při průjezdu levotočivou zatáčkou skončil v příkopu, kde narazil do stromu. Auto se následně převrátilo a silou setrvačnosti narazilo ještě do dalšího stromu.

„Řidič zůstal zaklíněný ve vozidle. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. I přes snahu všech záchranářů řidič svým zraněním na místě podlehl. Okolnosti nehody jsou předmětem dalšího šetření českobudějovických dopravních policistů," doplnil policejní mluvčí Miroslav Doubek.

Za celou sobotu a neděli pak vyšetřovali muži zákona celkem 22 nehod s hmotnou škodou kolem dvou milionů korun. Minimálně jednou tolik jich mohli podle policistů vyřešit motoristé pomocí euroformulářů. Pět kolizí bylo za účasti motorkářů, na dalších pěti se podíleli cyklisté. Mimo dvou smrtí došlo k jednomu těžkému a 12 lehkým zraněním. Mezi další vážné nehody patřila třeba havárie auta ve Vlčicích na Jindřichohradecku, kde došlo k lehkému zranění tří lidí a souhrnné škodě ve výši 530 tisíc korun nebo kolize auta v Hlavatcích na Táborsku, kdy řidič utrpěl těžké poranění a záchranáři jej letecky transportovali do traumacentra budějovické nemocnice. Hmotná škoda je v tomto případě kolem 200 tisíc korun.

Policejní mluvčí Lenka Kozoňová doplnila, že mezi nejčastějšími příčinami nehod byla především nepřiměřená rychlost, nedání přednosti a nesprávný způsob jízdy. Svou nezanedbatelnou roli sehrál i alkohol.

„Řidiči, nezapomínejte dodržovat pravidla provozu. Neriskujte, buďte obezřetní a vždy se plně věnujte řízení. Zabráníte tak závažným střetům, které mnohdy mívají tragické následky," upozornila policejní mluvčí Lenka Kozoňová.