"Už při preventivních besedách na prvním stupni základních škol, odpovídají malé děti na dotaz policejního preventisty, co řidiči nesmí, jednoznačně. Odpověď zní, nesmí před jízdou nebo během řízení pít alkohol nebo užít drogy. Bohužel, se však stále najde spousta dospělých, kteří toto nerespektují a hazardují nejen se životy svými, ale především i se zdravím a životy ostatních účastníků silničního provozu," uvedla policejní mluvčí Lenka Krausová.

Z uplynulých sedmi dní mohu zmiňuje hned pět vybraných dopravních nehod, při kterých hrál hlavní roli alkohol, a to ne zrovna v malé míře.

Například uplynulou sobotu, krátce před půlnocí, usedl za volant peugeotu čtyřiačtyřicetiletý muž a na Písecku. "Vjel na dálnici D4 do protisměru, kde v prostoru výjezdu na obec Radobytce nezvládl řízení, najel na betonová svodidla a vozidlo se převrátilo na bok. Přivolaní policisté s řidičem provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní s výsledkem dvě a půl promile," popsala mluvčí.

Ten samý den, po páté odpoledne, usedl za volant Škodovky dvaašedesátiletý muž a projížděl Bechyní, když u místní čerpací stanice nezvládl řízení, sjel mimo silnici a narazil do podpěrného sloupu budovy benziny. I tento muž měl podle mluvčí dechovou zkoušku pozitivní. Nadýchal přes dvě promile.

Na Prachaticku se toto pondělí kolem třetí hodiny ráno vydal na cesty sedmatřicetiletý muž. Ten pod vlivem alkoholu havaroval mezi Mlynařovicemi a Volary. S vozidlem značky Volkswagen narazil do stromu. Dechová zkouška pak ukázala více než jedno promile.

Další obdobný nehodový děj se odehrál na Strakonicku ve Vodňanech v úterý kolem půl páté odpoledne. "Tady se posilněn alkoholem vydal na cesty devětadvacetiletý řidič Fiatu. Ten jel směrem od Vodňan po Budějovické ulici, kde odbočil na benzinu a narazil do odpadkového koše. Dechová zkouška pak ukázala více než dvě a půl promile," zmínila Lenka Krausová.

"A poslední případ, který zmíním, je z Jindřichohradecka a odehrál se ve středu kolem půl sedmé večer. V renaultu vyrazil na silnici pod vlivem alkoholu třiačtyřicetiletý hazardér, jehož jízda skončila také mimo silnici, na louce a vozidlo na střeše," uvedla Lenka Krausová. U obce Sedlo totiž řidič nezvládl průjezd pravotočivou zatáčkou a jeho jízda skončila. Policisté opět uviděli na přístroji Dräger pozitivní výsledek, a to necelé dvě promile.

Všechny tyto případy skončily škodou na vozidlech a možná lehkým zraněním někoho z řidičů. "Otázka však zní, zda pár skleniček alkoholu stojí někomu za riskování zdraví a života. Než usednete za volant, přemýšlejte. Ono se také může stát, že se díky nezodpovědnosti vlastní, či ostatních, nemusíte vrátit ze svých cest v pořádku. Alkohol za volant jednoznačně nepatří a je důležité, abychom tento zákaz respektovali všichni," zdůrazňuje policejní mluvčí a vyzývá dodržovat všechna pravidla a předpisy související s provozem na našich silnicích. "Jedině tak je možné snížit dopravní nehodovost nejen v našem kraji," dodala.