„Mnozí lidé navštěvují hřbitovy a rozptylové loučky, aby uctili Památku zesnulých, takže na silnicích je zvýšený provoz,“ říká jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.

„Za volant usedají i méně zkušení řidiči, kteří se vydávají na silnice jen výjimečně.“

Zaparkovaná auta u hřbitovů často lákají zloděje.

„Policisté v souvislosti s návštěvou pozůstalých na hřbitovech zaznamenávají stále více případů krádeží věcí z aut. Nenechávejte cenné věci, peníze ani doklady ve vozidle. Při odchodu je vezměte s sebou. Vozidlo zamkněte, i když odcházíte jen na chvíli,“ radí za všechny policisty Jana Kameníková.

Nebezpečí přináší i samotná jízda v tomto dušičkovém počasí. „Řidiči, kteří se na nadcházející období řádně nepřipraví, zbytečně riskují,“ pokračuje Kameníková.

Řidiči si musí uvědomit, že silnice v lesích, na mostech nebo v blízkosti vodních toků namrzá nebo je pokrytá vrstvou spadaného listí.

Pozor na smyk

Jízda pak snadno může skončit smykem.

„Při jízdě si řidič musí uvědomit, na jakém povrchu právě jede,“ říká Jana Kameníková. „Těmto podmínkám má přizpůsobit i rychlost automobilu, aby se do smyku nedostal. Důležitou úlohu hrají kvalitní zimní pneumatiky a celkově dobrý technický stav vozidla. Po celý rok, ale zejména v zimním období, má mít automobil dobře fungující brzdový systém.“

Do auta si už připravte smetáček na sníh i stěrku a škrabku na námrazu.

„Je třeba pokaždé věnovat čas čistění oken, protože dobrý výhled z vozu je nezbytnou podmínkou bezpečné jízdy,“ pokračuje Kameníková.
„Žádáme řidiče, aby zvláště v těchto dnech jezdili opatrně a ohleduplně,“ dodává mluvčí.

Pondělní statistiky dopravních nehod ukážou, na kolik si tato slova vzali řidiči k srdci, a pro koho byly letošní Dušičky ty poslední.