K oběma tragickým událostem došlo v neděli odpoledne. Mladší z dvojice našel smrt 
v táborském rybníku Jordán. Podle dosavadních závěrů policejního vyšetřování pravděpodobně popíjel s partou. 
Po nějaké době se odpojil 
a šel po vlastní ose. Kamarádi jej naposledy spatřili u břehu v prostoru Šafaříkovy ulice.

Bez cizího zavinění

Policejní mluvčí Miroslav Doubek popsal, že značně opilí parťáci (2,5 až 3 promile) zmínili, že jej naposledy zaregistrovali v okolí mola. Tam také policisté později našli jeho odložené věci. „Krátce před druhou hodinou po půlnoci byl mladík nalezen potápěči pod hladinou vody právě v prostoru mola. Na místo přivolaný koroner neshledal na těle utonulého žádné známky cizího zavinění a pro přesné určení příčiny smrti nařídil zdravotní pitvu. Cizí zavinění na úmrtí muže nepotvrdilo ani na místě provedené prvotní šetření policistů," doplnil mluvčí.

Druhý muž zemřel téhož dne na venkovním koupališti v Borku u Budějovic. Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů zmínila, že záchranáři vyráželi na místo krátce před půl šestou odpoledne. Muž při příjezdu zdravotníků, hasičů a policistů ještě žil, veškeré snahy o jeho záchranu však bohužel byly neúspěšné. „K tragédii přispěla souhra nešťastných okolností. Muž dostal ve vodě epileptický záchvat a i když se jej podařilo dostat zavčasu ven a záchranáři mu okamžitě poskytovali první pomoc, bohužel zemřel. Nikdo cizí neměl na jeho smrti podíl," dodala mluvčí hasičů s tím, že podobné tragédie často způsobuje i určitá lehkomyslnost a nerozvážnost koupajících. Hasiči proto připomínají základní pravidla (viz infobox), kterých byste se měli držet jak na veřejných koupalištích, tak i v rybnících či při splouvání řek. 

„Pokud se někdo začne topit, snažte se mu nejdříve pomoci sami. Opět ale platí, že nikdy nesmíte přecenit své síly. Pokud na záchranu sami nestačíte, co nejrychleji přivolejte pomoc z okolí, popřípadě zavolejte záchranáře. Snažte si co nejlépe zapamatovat místo, kde jste tonoucího naposledy viděli," doporučila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Na co si máte dát pozor při koupání• neskákejte do vody uhřátí, hrozí nebezpečí srdečního selhání a utonutí
• neskákejte do neznámé vody, nevíte, jak je hluboká nebo zda se pod hladinou neskrývají kameny či jiné předměty
• nepřeceňujte své plavecké schopnosti, a i v případě, že jste dobrými plavci, vždy počítejte například s možnými svalovými křečemi, podchlazením či náhlou změnou počasí
• nikdy se nekoupejte opilí
• nekoupejte se za tmy, hrozí ztráta orientace
• nechoďte do vody za bouřky
• při vodáctví hrozí největší nebezpečí při sjíždění splavů. Nezapomínejte proto na nezbytné vybavení, jako jsou helmy a vesty
• nenechávejte jet na lodi či raftu samotné děti, v každé lodi by měla být zkušená dospělá osoba
• pozor na pohyb na březích, které mohou být podemleté a kde může dojít k uklouznutí a následnému pádu do vody