Hasiči mají přes celý rok plné ruce práce nejen se zachraňováním lidských životů a majetku. Setkávají se občas i s kuriózními případy, nad kterými se leckdo usměje.

„Jeden z nejkurióznějších případů se stal v pátek 19. listopadu odpoledne,“ říká mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
„Na žádost Policie ČR vyjela profesionální jednotka ze stanice Frymburk k lesnímu penzionu Na Kobylnici u obce Lipno nad Vltavou. Měli monitorovat zápach, který se linul z neznámého balíčku. Balíček nalezl náhodný svědek a podle jeho slov mu připadal podezřelý. Hasiči ale zjistili, že se jedná o použitou dětskou plenku, tak ji odvezli a vyhodili do popelnice,“ usmívá se nebezpečnému předmětu Vendula Matějů.

Děravý komín
Již v lednu hasiče volali kvůli podezřelému kouři.
„V sobotu 30. ledna hasiče z Týna nad Vltavou v obci Koloděje nad Lužnicí přivolali ke kouři, vycházejícího ze zdi komína. Na místě zjistili, že komín navrtal kutil při montáži poličky,“ vysvětluje Vendula Matějů.

Hasiči dále například sundávají kočky nebo ulítlé chovné ptáky ze stromů, vracejí do hnízd vypadlá mláďata čápů nebo pomáhají zachraňovat labutě přimrzlé k ledu.

I jinde v republice se hasiči loni potýkali s neobvyklými případy. Hlavní roli při nich sehráli domácí mazlíčci. „Ti se dvakrát během jednoho únorového týdne postarali o varování spících obyvatel hořících domů,“ říká Ivana Svitáková, mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Hrdinou prvního případu v Žermanicích na Frýdecko –Místecku byl pes, v Krnově na Bruntálsku bylo zase spasitelem několik koček.

„Desátého února těsně před půlnocí začaly hořet saze v komíně v rodinném domku v Žermanicích. Oheň vystřelil záslepku otvoru v komíně v prvním patře a šířil se po pokoji. Protože všichni obyvatelé domu spali v přízemí, musel je varovat jejich pes. Probudil je štěkáním a škrábáním na dveře ložnice. Při požáru tak nikdo nebyl zraněn. O dvě noci později 12. února před půlnocí byl nahlášen na tísňovou linku 150 požár rodinného domu v Krnově,“ pokračuje Ivana Svitáková. „Hasiči zjistili, že jde o požár koupelny. Majitelka domu byla již venku, ale při své záchraně se nadýchala zplodin hoření a způsobila si lehké popáleniny končetin. Měla velké štěstí. Když začalo hořet, již spala. Vzbudily ji až její čtyři kočky, které ji začaly olizovat a mňoukat. Žena po probuzení zjistila, že v domě hoří, rychle zavolala hasiče a opustila i se svými čtyřnohými zachránkyněmi objekt.“

Malá parádnice i tele
Večer 22. dubna si přišel pro pomoc na stanici v Jaroměři muž s dcerou. Ta vstrčila malíček pravé ruky do vymontované převodovky řízení osobního automobilu a nemohla jej vytáhnout. Hasiči ručním nářadím opatrně vyprostili prst z nepříjemné pasti bez známek zranění.

Další kuriózní případ se stal opět na Bruntálsku. „Dva až tři dny bylo koncem června v Rudné pod Pradědem uvězněno v hluboké studni asi čtyřicetikilogramové tele,“ pokračuje Ivana Svitáková.

„Hasiče na ně upozornila 26. června večer žena, která zaslechla bučení. Na pomoc nebohému tvoru vyjela i lezecká skupina hasičů z Bruntálu. Tele bylo uvězněno v téměř vyschlé studni v hloubce zhruba tří metrů v místní části Nová Rudná. Za teletem se spustil na laně člen lezecké skupiny z Bruntálu a bez větších problémů na něm upevnil evakuační postroj – triangl. Tele bylo vytaženo na zemský povrch na laně. Rychle se z nedobrovolného vězení otřepalo a ještě vděčně olizovalo svým zachráncům ruce,“ dodala Ivana Svitáková.

Vděku si ostatně zaslouží hasiči i od nás po celý rok.