Výbuch parovodu v Alešově ulici, ke kterému došlo dne 29. srpna 2009, způsobil s největší pravděpodobností špatný technologický postup při opravě a následném spuštění potrubí do provozu. K tomuto závěru dospěli nyní budějovičtí kriminalisté. Zahájili proto trestní stíhání třech zaměstnanců jedné českobudějovické společnosti, kteří se na této opravě bezprostředně podíleli. Jsou podezřelí ze spáchání trestného činu obecného ohrožení.

„Na základě výsledků znaleckých posudků a dalšího prověřování zahájil policejní komisař stíhání třech zaměstnanců jedné budějovické společnosti a to pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. Nelze vyloučit tu skutečnost, že při provádění oprav parovodního potrubí a jeho následném spuštění do provozu mohlo dojít k pochybením při technologických postupech,“ vysvětlila budějovická policejní mluvčí Regina Tupá. Přesná příčina a míra zavinění je podle ní předmětem dalšího vyšetřování. O vině a trestu rozhodne až soud, podle trestního zákoníku však hrozí mužům až tříletý pobyt za mřížemi.

Výbuch poškodil 41 vozidel a tři fasády domů. Dva lidé při něm utrpěli lehká zranění a celková škoda, kterou způsobil, přesáhla 4 miliony korun. O velkém štěstí mohly mluvit například děti z mateřské školy, která stojí jen několik málo metrů od epicentra výbuchu. K explozi totiž došlo v době, kdy obvykle chodily ven na hřiště. „Měli jsme obrovské štěstí, že se nikomu nic nestalo. Zrovna jsme se chystali ven, ale trošku jsme se zdrželi. Pak se ozvala obrovská rána,“ popsala tehdy Deníku zástupkyně ředitelky Jitka Havlová.