Mladík vyskočil z jedoucího auta, jeho stav je kritický

Informaci o úmrtí v pondělí potvrdila krajská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová. „Muž 
se stal 55. obětí smrtelných dopravních nehod v našem kraji v tomto roce," uvedla.

Příčina chlapcova náhlého a impulsivního jednání není zcela jasná. Podle sdělení neoficiálního a dobře informovaného zdroje 
z prostředí jihočeské policie 
se zemřelý vracel z hudební zábavy a byl pod vlivem alkoholu. Ve vozidle s ním jeli rodiče a přítelkyně, on sám seděl na zadních sedačkách. Během jízdy zřejmě došlo mezi ním a někým ze spolucestujících ke slovní hádce.  Po ní následoval osudný výskok z auta.  Ten měl pro mladého muže fatální následky.

Mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková řekla, že mladíkův stav byl od samého počátku kritický. „Utrpěl velmi těžké poranění mozku, které ho bezprostředně ohrožovalo na životě. Po obnovení vitálních funkcí jsme muže v kritickém stavu převezli na oddělení ARO do českobudějovické nemocnice," dodala Petra Kafková.

Od 1. ledna do 12. října letošního roku eviduje jihočeská policie 3331 nehod. Při 48 umírali lidé.

Nejčastějšími příčinami jsou nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě. Na 251 nehod mají na svědomí řidiči pod vlivem alkoholu.

Následky
Mrtví - 55
Těžce zranění - 136
Lehce zranění - 1385

Zdroj: Policie ČR


Co do následků byl minulý týden na jihočeských silnicích tragický. Kromě popisované nehody vyšetřovali policisté dalších 67 kolizí. Vyžádaly si pět těžkých a 33 lehkých zranění. Hmotná škoda na majetku přesáhla 3,5 milionu korun.

Mezi nejzávažnější patřily čtvrteční noční nehoda u Dasného, kde se po nárazu do stromu těžce zranil 52letý řidič 
z Prachaticka, pondělní nehoda z Veselí nad Lužnicí, kde žena za volantem Škody Fabie zezadu narazila do popelářského vozu a těžce zranila 20letého pracovníka odpadové firmy nebo čtvrteční kolize na Písecku, při které se (ne vlastní vinou) těžce zranil motorkář.

„I když s největší pravděpodobností za nehodu nemohl, utrpěl mnohem těžší zranění než pravděpodobný viník. Tím by měl být řidič vozidla ford, který nerespektoval značku dej přednost v jízdě a vjel do křižovatky. K té přijížděl muž na motocyklu honda. Došlo ke střetu auta a motorky. Motocyklista byl letecky transportován do českobudějovické nemocnice," doplnila policejní mluvčí Uhlířová s tím, že jen v tomto případě vznikla hmotná škoda 
za 150 tisíc korun.

Při porovnání jednotlivých okresů byla minulý týden nejhorší situace na Budějovicku (31), nejméně (dvakrát) naopak havarovali řidiči na Táborku. U pěti účastníku zjistili policisté požití alkoholu před jízdou. „Zajímavé je, že ve stejném období loňského roku se stalo rovněž 68 dopravních nehod, policisté tak nezaznamenali ani nárůst ani pokles. Loni však nikdo nezemřel, ale bylo zraněno více osob, celkem osm," dodala Štěpánka Uhlířová.