Následky bezmála tři roky staré dopravní nehody si ponese dvaa〜dvacetiletý Lukáš Král ze Suchého Vrbného po celý zbytek svého života. I přesto měl však tehdy velké štěstí, nechybělo totiž mnoho a celá kolize mohla skončit ještě mnohem větší tragédií.

„Byl nevlídný deštivý podzimní den a se dvěma kamarády jsme vyrazili po obědě z Budějovic do Žáru u Nových Hradů chytat ryby,“ vzpomíná mladý muž, který v osudný okamžik seděl na místě spolujezdce.

Jeho o tři roky starší známý, který řídil, měl tenkrát čerstvě navrácený řidičský průkaz, o který předtím přišel kvůli způsobení nehody v opilosti. Ani to mu však nezabránilo v tom, aby se alkoholem posilnil i před touto cestou.

Jel jako blázen

„Měl v té době starého bavoráka a jel opravdu jako blázen. Za Třebčí u Borovan nevybral ostrou pravotočivou zatáčku. Vyletěli jsme ze silnice a narazili čelně do příkopu. Naštěstí jsme minuli vzrostlý strom, který byl nedaleko,“ otřese se Lukáš Král při nepříjemné vzpomínce. I v tomto případě se potvrdilo rčení, že opilci za volantem mívají neskutečné štěstí. Zatímco řidič vyvázl z nehody absolutně bez zranění, oba jeho spolujezdci skončili v nemocnici.

Lukáš Král s trojnásobnou otevřenou zlomeninou levé paže a třetí cestující s otřesem mozku a zhmožděnými žebry.

„Zrovna nikdo nejel kolem, tak jsme si museli zavolat sanitku sami. Dorazila opravdu rychle, tak během pěti minut,“ odhaduje mladík. V českobudějovické nemocnici pak strávil dalších asi deset dní. „Dali mi tam šrouby, drát a dlahu. Dodnes mi na ruce zůstala velká jizva po ráně, kterou tehdy zašili asi pětatřiceti stehy,“ usmívá se smutně Lukáš Král. Šrám jej bolí dodnes a někdy mívá i problém zvednout levou rukou těžší věci.

Viník nehody se mu za způsobenou újmu nikdy neomluvil. A to i přesto, že spolu kamarádili už od čtrnácti nebo od patnácti let. Od soudu dostal kvůli této hazardní jízdě čtyřletý zákaz řízení a 500 hodin veřejně prospěšných prací. „Občas se někde potkáme, ale už se spolu od té doby moc nebavíme,“ vysvětluje Lukáš Král.

Trauma z rychlosti

A jaké poučení si mladý realitní makléř a pojišťovací agent ze své celkově třetí a doposud naštěstí poslední nehody odnesl? „Tak určitě už si dávám dobrý pozor na to, s kým sedám do auta. Dřív jsem tohle moc neřešil,“ vysvětluje mladý muž.

Dlouhou dobu po nehodě měl navíc problém s tím usednout bez obav do vozidla. „Z rychlé jízdy jsem měl vyloženě trauma. Dneska už to naštěstí není tak hrozné, ale stejně mi to někdy nedělá moc dobře,“ uzavírá Lukáš Králsvůj příběh o nešťastné události se šťastným koncem.