„Nákaze virem typu A podlehl několik hodin poté, co jsme jej do nemocnice přijali. Šlo o staršího člověka, jehož zdravotní stav komplikovalo další dlouhodobé onemocnění," upřesnil.

Letos je to v budějovické nemocnici již druhý případ úmrtí, který souvisí s chřipkovou nákazou. Minulý týden těžké chřipce podlehla na nemocničním lůžku dlouhodobě stonající žena s oslabenou imunitou.

Podle Františka Kotrby z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje zatím odborníci čekají, zda vyšetření prokáží v případě nemocných s těžkou formou chřipky přítomnost viru H1N1, tedy takzvané prasečí chřipky. Potvrzena zatím byla  na jihu Čech ve třech případech.

Z preventivních důvodů, aby se zamezilo riziku zavlečení nákazy mezi pacienty či ohroženou skupinu seniorů, přibývá zařízení, která vydala zákaz návštěv. Patří sem nemocnice v Českých Budějovicích, v Táboře, v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Strakonicích, ve Volyni a od středy i Nemocnice Dačice. Pro veřejnost jsou uzavřeny i mnohé domovy pro seniory.

Zákaz návštěv vyhlásily preventivně domovy důchodců Hvízdal, Máj a DPS Staroměstská. Více v zítřejším vydání Českobudějovického deníku.

Budějovické domovy důchodců vydaly kvůli chřipce zákaz návštěv

Na návštěvu blízkých musí na čas zapomenout všichni, kdo mají babičku či dědečka v některém z českobudějovických domovů pro seniory. Všechna zařízení, která zřizuje město, vyhlásila kvůli hrozbě šíření chřipkové nákazy zákaz návštěv.Týká se domovů důchodců Máj, Hvízdal a domu s pečovatelskou službou Staroměstská. „Je to preventivní opatření, chceme co nejefektivněji zamezit možné nákaze," vysvětluje rozhodnutí radnice a ředitelů domovů náměstek primátora Petr Podhola. Nemocnost v samotných zařízeních zatím není vysoká, přibývá ale nemocných v běžné populaci, a je tedy namístě snížit riziko, že by nákazu mezi seniory zavlekli návštěvníci.

„Od minulého čtvrtka máme u vstupu upozornění, že by nemocní lidé měli být ohleduplní a naše klienty nenavštěvovat. Ne všichni se ale doporučením řídí," povzdechla si ředitelka Domova pro seniory Hvízdal Ludmila Kubelová. „Naštěstí chřipky dosud žádné nemáme, snad díky tomu, že je hodně obyvatel proti chřipce očkovaných," dodává. O možnosti omezit návštěvy uvažovali pracovníci domova již minulý týden, zákaz vstupu veřejnosti vyhlásili po konzultaci s lékařem zařízení. Senioři se o něm dozvěděli v rámci zasedání výboru obyvatel.

Hermeticky uzavřené ale domovy pro seniory nejsou, klienti se mohou jako obvykle vydat ven. I v tomto případě ale ředitelé myslí na prevenci. „Vysvětlili jsme obyvatelům, že za současné situace není dobré chodit tam, kde se zdržuje více lidí, například do kin, divadel či jezdit městskou hromadnou dopravou. Je ovšem na klientech, zda si doporučení vezmou k srdci. Rozhodně jim nebráníme, aby chodili ven," zdůrazňuje ředitel Domova pro seniory Máj Pavel Janda.

I tady platí od středy zákaz návštěv. Klienti i jejich příbuzní důvod pro jeho vyhlášení ve většině případů přijali s pochopením.

O tom, že není zbytečné, mluví i čerstvé zkušenosti z pobočky domova v ulici Na Zlaté stoce, kde zákaz vyhlásili na základě zhoršeného stavu několika klientů už minulý týden. Podle Pavla Jandy je už nyní znát zlepšení. „Vyhlášením zákazu návštěv v zařízení na sídlišti Máj se snažíme podobným problémům předejít," doplňuje na vysvětlenou.

Kromě zmíněných budějovických zařízení platí stejné nařízení také v domově pro seniory ve Chvalkově a v českobudějovické nemocnici. Tam stále přibývá pacientů s těžkou formou chřipky. „Přijímáme kolem deseti nových pacientů denně, některé už naopak propouštíme na doléčení domů. Aktuálně se počet nemocných, u nichž je potvrzena nákaza chřipkou typu A, pohybuje kolem pětatřiceti," vypočítal mluvčí nemocnice Jan Dušek.

Zdůraznil však, že navzdory neustálému mírnému nárůstu počtu pacientů a dvěma úmrtím, v nichž krom jiných nemocí hrála roli i chřipka, má nemocnice stále dostatek potřebných léčiv i potřebnou lůžkovou kapacitu na to, aby situaci zvládla.

Podle poslední statistiky, kterou mají k dispozici hygienici, počet lidí s akutními respiračními infekcemi i případů potvrzené chřipky rapidně roste. U většiny pacientů nelze zatím s jistotou říct, zda se nakazili takzvanou prasečí chřipkou. Potvrzena zatím byla na jihu Čech ve třech případech, na výsledky rozborů dalších vzorků, které provádí Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu v Praze, lékaři zatím čekají. Očekávat je lze vzhledem k velké vytíženosti laboratoře během několika dnů.