V loňském roce zemřelo na jihočeských silnicích 59 lidí. Sedm nejtragičtějších nehod nepřežilo 20 lidí. Informoval o tom šéf jihočeské policie Luděk Procházka na pondělníí tiskové konferenci, která shrnula práci v roce 2018.

 „Pouze jednu ze sedmi nejhorších nehod u nás způsobil obyvatel jiného kraje. Šest zbylých řidičů, kteří způsobili tragédie, je z jižních Čech. Apeluji na jihočeské řidiče, aby řízení věnovali maximální pozornost. Je to na nás,“ řekl Luděk Procházka.

Za nejvíce ohrožené považuje motorkáře, těch vloni zemřelo pět, přičemž dva z nich se nešťastně srazili v srpnu u Hluboké nad Vltavou. Ještě zranitelnější byli ale pěší. Ze šesti chodců, kteří na silnicích přišli o život, neměli čtyři na svém oblečení žádné reflexní prvky, které je mohli před neštěstím ochránit. Že umírá v Jihočeském kraji na silnici týdně minimálně jeden člověk, je alarmující.

„Naše životní úroveň stoupá, auta a dopravní infrastruktura se zlepšují. Ale řidiči toho zneužívají a jezdí příliš rychle. Znepokojuje mě, že jen v sedmi nehodách zemřelo dvacet lidí. To je všechno následek velké rychlosti při jízdě mimo obce,“ zdůraznil Roman Bláha, policejní náměstek pro vnější službu, který má ve své gesci i dopravní policii.  

Dalších 256 lidí se při karambolech vážně zranilo. V roce 2018 se stalo na jihočeských silnicích celkem 4360 nehod: 340 řidičů, kteří nehodu zavinili, pilo před jízdou alkohol. Jihočeská policie má v šetření přeborníka, který neváhal sednout za volant, i když měl v krvi 3,31 promile alkoholu. Celkem jich jihočeští policisté odchytli 701 a k tomu 165 těch, kteří jsou benevolentní i v kombinaci řízení a drog.