Na jihu Čech hlavně v noci na sobotu i během dne pršelo a voda na podchlazeném povrchu namrzla. Silnice i chodníky tak připomínaly v sobotu dopoledne jedno velké kluziště. Kam dřív, nevěděli hlavně silničáři. Podle dispečera českobudějovického podniku byla situace v regionu komplikovaná. Technika se snažila udržet sjízdné alespoň hlavní tahy. Silnice byla mnohde jediným schůdným místem i pro pěší. Ti, kdo se ráno vypravili na nákupy, většinou opustili chodníky a balancovali na kraji vozovky. Navzdory situaci se do ulic Českých Budějovic vydali riskovat dokonce cyklisté.

Hasiči celý víkend vytahovali havarovaná vozidla z příkopů. Během soboty se staly více než dvě desítky nehod, v neděli odpoledne už jich napočítali 14. Nejtragičtější se stala v sobotu ráno u Majdaleny, kdy při nárazu do stromu utrpěl sedmatřicetiletý řidič těžké zranění hlavy a na místě mu podlehl.

Lékaři měli plno práce 
i s dalšími zraněnými. Traumatologie v českobudějovické nemocnici musela posílit službu, mezi pacienty přibylo i mnoho chodců, kteří si způsobili úraz při pádech na chodnících. Nejčastěji šlo o úrazy hlavy, předloktí a kotníku.
Meteorologové varují, že ledovka se může vytvářet i v následujících dnech.

Náledí způsobilo několik dopravních nehod o víkendu na jihu Čech. Nejtragičtější událost, která si vyžádala lidský život, se stala v sobotu ráno u Majdaleny na Jindřichohradecku.

„Záchranáři krátce po osmé hodině vyjížděli k nehodě, při které se u obce Majdalena osobní vozidlo se čtyřmi osobami dostalo mimo vozovku a bočně narazilo do stromu," prozradila Petra Kafková, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.
„Sedmatřicetiletý řidič při nárazu utrpěl těžké zranění hlavy, kterému bohužel podlehl na místě. Pětatřicetiletá žena a dvě děti ve věku šest a deset let utrpěly středně těžká zranění. Po vyproštění a ošetření jsme je transportovali na úrazové oddělení českobudějovické nemocnice a jejich stav je stabilní," dodala Petra Kafková.

Také Písecko trápila celý víkend ledovka. Během sobotního dopoledne se tady staly čtyři nehody. „Dvě byly přímo v Písku. V jednom případě je škoda sto třicet tisíc korun, ve druhém osmdesát tisíc korun. Nikomu se nic nestalo," uvedla policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.
S námrazou na silnicích museli počítat řidiči i v neděli. „Od rána do oběda bylo policistům nahlášeno již deset dopravních nehod," uvedla odpoledne jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová s tím, že odpoledne již byly silnice sjízdnější a vážné nehody tak nepřibyly.
Nejvážnější nehoda se stala ráno po páté hodině na křižovatce ulic Husova a J. Boreckého v Českých Budějovicích. Střetl se zde osobní automobil s dodávkou.

„Pravděpodobnou příčinou nehody bylo nedání přednosti, kdy devatenáctiletý řidič dodávky narazil do osobního vozu značky Crysler, ve kterém jel řidič (37 let) a spolujezdec (35 let)," popisuje Štěpánka Uhlířová. Při nehodě utrpěl řidič dodávky vážná zranění a skončil v nemocnici v Českých Budějovicích na oddělení ARO. Ve druhém voze nebyl nikdo zraněn.

Zřejmě kvůli náledí havaroval mezi Strakonicemi a Droužeticemi po osmé ráno posypový vůz Scania. Převrátil se do zahrádkářské kolonie. Řidič vozu utrpěl lehké zranění. Při nehodě vznikla škoda dva miliony korun.

Příliš vysoká rychlost, nepřizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky a také alkohol byly příčiny nehody, ke které došlo v devět hodin ráno na silnici ve směru od Písku u odbočky na Vodňany. Řidič vozidla značky BMW sjel do příkopu, utrpěl lehké zranění. Policisté mu naměřili přes 0,6 promile alkoholu v dechu.

„Policisté upozorňují řidiče, že ledovka se objevuje ve všech okresech kraje, především na silnicích II. a III. tříd," varovala Štěpánka Uhlířová.

„Pokud se svým vozem vyjedete, připravte se na to, že komunikace místy namrzají, a proto vás může, především v lesních úsecích, ledovka překvapit. Jezděte opatrně," dodává Štěpánka Uhlířová.